| toatenumeledeutilizatorsuntluate a întrebat:

Salut, am o mica problema. M-am zgariat putin la genunchi in ceva ruginit...nu e o zgarietura foarte mare (2mm patrati) si nici adanca. Nu a curs mult sange, cateva picaturi. Intotdeauna mi-a fost teama de zgarietucrile in chestii ruginite si nu stiu ce sa fac. In opinia mea cred ca e suficient sa spal rana de cateva ori cu rivanol si apa oxigenata; chiar nu am chef de vaccinuri dar decat sa fac infectii grave gen septicemie merge si vaccin. Serios chiar ma tem de boli si as vrea raspunsuri serioase big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci un vaccin antitetanos daca nu ai mai facut in ultimul an. o injectie simpla te poate salva de niste chestii urate rau de tot, precum tetanosul

| toatenumeledeutilizatorsuntluate explică (pentru suntserios):

Hmmm...tu zici ceva, pronike zice altceva, am spalat cu apa oxigenata si din cate stiu daca e ceva infectie sau mizerie pe rana, cand pui face spuma, n-a facut, e bine? inca trebuie sa fac injectie? thinking sad

| suntserios a răspuns (pentru toatenumeledeutilizatorsuntluate):

Lasa leacurile babesti cu spuma si spiritele. Tetanosul e o toxina care nu ai cum sa stii daca o contactezi sau nu

| Pr0Nike a răspuns:

Nu te speria daca ai dai cu spirt rivanol etc la cateva minute dupa ce te-ai taiat nu patesti nimic o sa iti treaca fara fricawinking