| DOD0512 a întrebat:

Salut, in urma cu cateva zile (3 mai exact) am fost muscat de catelusul meu de cateva luni ( nu am fost chiar muscat pentru ca cainele nu a vrut sa ma atace) m-am zgariat in unul din dintisorii lui, nu a curs sange si nici nu a fost a zgarietura adanca, acum as vrea sa ma duc la doctor sa fiu sigur ca nu am nimic, dar ce sa ii arat daca zgarietura a disparut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaTheodorescu2005 a răspuns:

Daca ai un caine mic sau care chiar nu ataca si zgarietura s-a irosit si umflat pe moment sau chiar putin mai mult (cu un mic semn) nu s-a intamplat nimic daca se mai intampla spală zgarietura si aplica o crema sa nu te usture sau baneocin

| DOD0512 explică (pentru AndreeaTheodorescu2005):

Multumesc pentru raspuns, zgarietura a fost vindecata, cainele nu pare a fii turbat, este foarte prietenos cu oamenii nu latra si nici nu ii ataca, zgarietura nu a fost deloc adanca nu a reusit sa imi sparga nici macar un strat mic de piele, rana a fost rosie si umflata pe moment dar dupa 30 de minute isi pierduse deja acea culoare rosie

6 răspunsuri:
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

In cazul in care zgarietura s-a vindecat ai putea sa faci analize de sange sau de fluide. Spune-i doctorului sa iti faca analize. Si poti face un vaccin. Bafta!

| DOD0512 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Asta am de gand sa fac, am sa ma duc sa imi fac niste analize pentru a fi sigur ca nu am nimic, insa nu stiu daca mai pot face vaccin caci au trecut 72 de ore de la muscatura, dar cred ca am sa umblu dupa analize degeaba caci cainele nu pare turbat si nu a vrut sa ma atace

| Amnaaa a răspuns:

Stai liniștit că nu îi nimic de la o zgârietură. Pe mine m-a mușcat câinele meu și nu am pățit nimic grav, am dat cu spirt și atât. Bineînțeles că are toate vaccinurile făcute, ceea ce te sfătuiesc și pe tine să faci la fel pentru binele tău și al lui.

| DOD0512 explică (pentru Amnaaa):

Am sa ii fac vaccin cand o sa am timp, sunt destul de ocupat zilele astea, totusi am sa fac niste analize sa fiu sigur ca nu am rabie sau ceva (boala este destul de fatala) daca te mai musca cainele iti recomand sa te prezinti la spital pentru sanatatea ta, asta am si eu de gand sa fac