| Andrei1000super a întrebat:

Am o problema care ma cam ingrijoreaza. De 2-3 zile am inceput sa am o durere la subratul stang, iar astazi am observat ca am un ganglion limfatic umflat. Am cautat pe internet mai multe detalii, dar nu m-am putut lamuri ce am cu exacitate. Ganglionul umflat la subrat ar fi semnul mai multor boli, sunt destul de ingrijorat. Banuiesc ca este o infectie bacteriana, dar nu sunt sigur. Ar putea fi cancer, leucemie, tuberculoza sau altceva? Sunt ingrijorat, am nevoie de cateva sfaturi, mentionez ca sunt baiat si am 16 ani, o greutate de 60 de kg, mentionez kilogramele deoarece am citit ca si obezitatea ar fi un factor declansator in umflarea ganglionilor. Deci, asa cum am spus, durerea a inceput acum 2-3 zile, si mi-am dat seama doar astazi ca prezint un ganglion umflat, in rest nu am mai observat nimic la nivelul subratului. As fi recunoscator daca ati putea sa imi spuneti ce presupuneti ca as putea avea. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Fara suparare: tu esti cel mai bun exemplu de persoana credula care nu isi da seama pe ce planeta traieste.
Eu am astfel de umflaturi chiar acum, la ambele subraturi si da, dor, dar nu este prima oara si n-am ce sa le fac. De obicei apar dupa ce ma rad si asta din timp in timp; cumva reuseste sa ma lase 2/3 luni bine-mersi, iar urmatoarea luna urmeaza "chinul".
Stai clam, nu vei muri si nici in complicatii nu vei da, asta daca durerea nu persista de la o saptamana pana la o luna (atunci ar fi cazul sa faci un control).

| Andrei1000super explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc, m-ai linistit oarecum.

| parismaan a răspuns:

Poate ai un furunc

| PrajituricuL1977 a răspuns:

Am patit si eu din cauza vacinului, mi-a trecut intr-o saptamana.I-a antibiotic ceva daca nu iti trece.

| OlaFirfirikCurajosul a răspuns:

Priveste partea buna ca nu ai un ganglion la subratul drept