| dm00 a întrebat:

Am o problema. De aprox un an si jumatate (cred ca ma apropii de 2) folosesc zilnic pufuri de nas Vibrocil Actilong. Intr-o perioada le lasasem, insa nevoia a aparut din nou, iar acum sunt dependent de ele. Am fost la 2 ORListi insa nu m-au ajutat, dar nici nu am respectat intocmai tratamentele. Ce imi recomandati sa fac? (Nu vreau sa imi spuneti sa ma duc la alt medic). O alta problema este aceea ca de aprox o luna jumatate, de fiecare data cand inghit sau casc aud niste pocnituri deranjante in ambele urechi. Ce imi recomandati sa fac? Va rog sa raspundeti la ambele intrebari. Dau funda. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Iti recomand, sa suferi si sa te lasi de puf-urile alea
ORICE dependenta nu poate fi scoasa fara sa, suferi

si, DA, chiar te cred ca esti dependent de pufuri de nas, pentru ca si eu am ajuns la un moment dat, si nu puteam respira fara ele, si mi-a confirmat dependenta o farmacista, moment in care m-am lasat si am suferit pana nu am mai avut nevoie de ele

12 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Vibrocil e bronhodilatator, folosit mult timp da dependenta. Daca mergi la medic, primesti un tratament, nu-l respecti si ai probleme, cam ce ar fi de facut? Medicii sunt responsabili de diagnosticul pe care il pun si de tratamentul pe care il dau. Nu exista un medicament-minune pe care sa il iei si sa nu mai ai treaba cu Vibrocil, e nevoie de sfatul unui doctor.

| MarlaMia a răspuns:

Pentru ce iei Vibrocil?

| cristi202 a răspuns (pentru JicaContra):

Indemn la suferință... Ce tare!?
Dar perfect adevărat!

| dm00 explică (pentru JicaContra):

Si cat ai stat fara sa iti pui pufuri si nu ai mai avut nevoie?

| dm00 explică (pentru MarlaMia):

Pentru ca mi se infunda nasul

| dm00 explică (pentru WhiteLife):

Nu am cerut niciun medicament minune. Am cerut sfaturi. Daca asta ai inteles... iti multumesc oricum

| dm00 explică (pentru JicaContra):

Si pentru problema cu pocniturile din urechi, crezi ca are legatura cu nasul sau nu? Ce sfat ai?

| WhiteLife a răspuns (pentru dm00):

Pai nu poti rezolva problema cu sfaturi de la persoane care nu sunt specialisti happy

| dm00 explică (pentru WhiteLife):

Stiu, dar ma gandeam ca au mai trecut si altii prin asa ceva si ca pot sa imi spuna ce au facut.

| JicaContra a răspuns (pentru dm00):

Https://www.google.com/search?q=orl+definitie
https://ro.wikipedia.org/wiki/Otorinolaringologie
"Otorinolaringologie, sau prescurtat ORL, este specialitatea medicală care se ocupă cu prevenirea, diagnosticarea și tratamentul afecțiunilor urechii, nasului, gâtului, căilor respiratorii superioare, sinusurilor."

deci ABSOLUT ca nasul are legatura cu urechile, absolut, ABSOLUT!

| JicaContra a răspuns (pentru dm00):

"acum 9 ore | dm00 explică (pentru JicaContra):
Si cat ai stat fara sa iti pui pufuri si nu ai mai avut nevoie?"

vreo doua saptamani... dap e FOARTE naspa, dar TREBUIE! sad

scuze ca raspund invers intrebarilor, dar de vina e TPU care imi pune notificarile... INVERS!

| MarlaMia a răspuns (pentru dm00):

Mai bine ai grija la igiena nasului. Sa-l sufli mereu in batista. Pentru inceput, poti sa-l cureti cu apa puternic sarata. Apoi nu ve mai avea nevoie.