| Anonim5084689 a întrebat:

Am o problema destul de mare zic eu..cu memoria.Uit foarte repede si am doar 23 de ani..mereu am fost uituc, dar de vreo trei ani am probleme destul de serioase. Probabil din cauza am trecut prin depresie, stres, anxietate.M-am simțit foarte rău..de multe ori cand ma duc undeva sa iau ceva uit cand ajung in locul respectiv dar imi aduc aminte dupa un timp..plus ca nu pot sa retin nimic cand citesc ceva.Uit si numele persoanelor pe care le cunosc..nu ma pot concentra absolut de loc..am luat ceva medicamente ceva cu radacina de ginseng si lecitina dar nu m-a ajutat cu absolut nimic. Exista ceva care sa ma ajute?
Ma tem ca daca voi ajunge la varsta de 60-70 de ani nici nu o sa stiu pe ce planeta trăiesc sa nu dau in Alzheimer

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alverto a răspuns:

Dacă fumezi, bei alcool renunță la ele
Încearcă să consumi alimente bune pentru memorie
Incepe cu un mic dejun bogat in alimente bune pentru creier: suc natural de fructe, un corn din cereale integrale, o portie de somon si o ceasca de cafea.

√ In plus, expertii recomanda:

– Odihneste-te suficient

– Hidrateaza-te

– Exerseaza-ti mintea

– Mediteaza din cand in cand pentru a-ti limpezi gandurile si pentru a te relaxa.

| Anonim5084689 explică (pentru Alverto):

Nu beau, nu fumez..nu am vicii

7 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Pestele este cu adevarat alimentul creierului

Nuci si ciocolata

Avocado si cereale integrale

Răspuns utilizator avertizat
| Dana1999 a răspuns:

Ceea ce uiți tu nu este ceva serios. Din cauza stresului, toți uitam toate astea. Important este sa nu uiți lucruri mai importante.

| Anonim5084689 explică (pentru Dana1999):

Eu cred ca e destul de serios..nu mi se pare normal sa uit si in ce zi sunt azi sau ce zi urmează..si sa nu retin nimic din ce citesc

| VasileDumitrescu a răspuns:

In principiu un stil de viata sanatos corelat cu sport te va mentine in forma. Dar pentru rezultate exceptionale sau cazuri severe atunci poti incepe un tratament cu nootropice. Lectitina si ginsen-ul fac parte mai mult sau mai putin din categoria nootropicelor dar nu au rezultate palpabile.
Iti recomand sa incepi cu Aniracetam sau MindLab Pro care este cel mai puternic complex de nootropice.
Mai jos iti las linkurile cu ele, acolo vei afla mai multe despre fiecare in parte dar si de unde le poti cumpara!

https://nootropiceromania.com/......n-romania/

https://nootropiceromania.com/......-pe-piata/