| GabyTzu_Gaby_1997 a întrebat:

Salut am o problema grava si va rog sa ma ajuta-ti. Acum 3 saptamani am avut un coleg de clasa care are TBC transmisibil. Am facut vaccin, radiografie si am dat probe de saliva iar toate au iesit bune, din spusele medicilor. Am primit pastile Izoniazida si Vitamina b6 pentru 3 luni de zile iar pana acum nu am avut nimic. Dar azi dimineata m-am trezit cu o durere de spate atunci cand respir. Eu sunt putin mai cocosat iar cand respir ma doare dar cand stau drept nu ma doare. Durerea este in spate, dreapta sus langa plaman. Oare am TBC sau poate fi o durere din cauza ca nu am dormit bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Buna Gabi! Daca ai mai avut aceste dureri in spate in timp ce respiri, atunci nu este TBC. Totusi, aceasta boala isi arata simptomele dupa ceva vreme, asa ca mai bine mergi la medicul de familie in orice eventualitate, desi porbabilitatea ca tu sa faci tuberculoza si la analize sa nu se vada este foarte mica. Durerile in spate in timpul respiratiei pot avea cauze multiple: probleme cardiologice, apa la plamani, probleme ale musculaturii muschilor inspiratori etc. Te rog si te sfatuiesc sa stai drept, sa incerci pentru sanatatea ta sa iti pastrezi o postura dreapta si sa mergi la medic caruia sa-i explici problema ta de respiratie. Nu cred ca este TBC, avand in vedere ca ai facut deja vaccin. Multa santate!

| GabyTzu_Gaby_1997 explică (pentru rocket1204):

Va multumesc frumos pentru raspuns, voi tine cont de ceea ce mi-ati zis. Sanatati si dumneavoastra, o zi buna in continuare.

| rocket1204 a răspuns (pentru GabyTzu_Gaby_1997):

Cu placere, Gabi! Numai bine