| anonim_4396 a întrebat:

Am o raceala(cu scurgeri nazale,uneori dureri de cap puternice si ameteli scurte si multa epuizare),dar fara febra! Si nu inteleg ce fel de raceala e aceasta deoarece am luat Parasinus,Modafen si nu a avut nici un efect! Din cauza ca scurgerile nazale abundente, oboseala si starea de neputinta deveneau din ce in ce mai mari, am inceput de 2 zile sa iau Amoxicilina si de atunci nu mai am scurgeri nazale si nici oboseala, dar durerile de cap au continuat. Daca uit sa iau antibioticul si il i-au cu 2 ore intarziere, iar mi se face rau pana il i-au! Zau, parca antibioticul acesta m-ar tine "de pe o zi pe alta" cu starea de bine.(adica oboseala aceea revine+respiratul greu, desi inainte nu respiram greu, dar acum vad ca o mai fac si pe asta daca nu iau antibioticul la timp).

Ce e cu mine? Si ce tip de "raceala" e aceasta? Ptr ca nu am febra, doar ma simt sleita de puteri si cu scurgeri nazale abundente care nu trec cu pastile simple pentru raceala gen parasinus sau modafen, astfel in cat am ajuns sa iau antibiotice ca pentru gripa, desi nu am febra! Ceea ce mi se pare ciudat ca reactioneaza numai la antibiotic, find doar o simpla raceala si nu o gripa.Si o am de mult, de mai bine de 3 saptamani si nu ma mai scap.

Vizavi de sistemul imunitar, ei bine nu consider ca il am defectuos deoarece in fiecare zi i-au pastile cu fier, zinc, magneziu si calciu.Si totusi raceala cea simpla persista cu toate ca am un sistem imunitar cu garda sus. Oare ce se intampla? Ce tip de raceala e aceasta? Mie mi se pare stranie...Ma puteti ajuta? Acord funda+vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ana810 a răspuns:

Daca nu ai fost inca la medic ar fi bine sa mergi. O gripa se poate ascunde in spatele unei simple raceli si nu va trece asa de simplu, mai ales ca ai 3 saptamani de cand racit/a. Automedicatia nu este buna. Mergi la un medic, el va sti cel mai bine ce este de facut. Insanatosire grabnica!

| TRECEtimpul a răspuns (pentru Ana810):

Sa inteleg ca am o gripa cu manifestari de raceala care raspunde doar la antibiotice... okey.