| dulc3'maria a întrebat:

Helpsadimi este foarte rau de azi-noapte de la ora 3:00 nu mai potcryingtin sa precizez ca de ieri dimineata nu am mancat decat 2 biscuiti graham si am baut o cana de laptestraight faceeu tin si regim desi sunt slaba nu sunt grasa daca nu tin regim si gust ceva de ex o bucata de ciocolata ma gandesc ca m-am ingrasa o groazacryingabia acum am mancat si tot rau ma simt am greturi si ma doare capul si stomacul ma simt slabita...contact sexual nu am avut niciodata deci nu poate fi vorba de vreo sarcina. oare sunt anorexica? daca da ce efecte are asta? oricat de putin mananc eu cred ca mananc o groaza. ce sa fac? sunt dependenta de regimstraight facesau nebuna?crying

Răspuns Câştigător
| never2say4never a răspuns:

Nu esti nebuna, anorexie este dorinta de a fi cat mai slaba, dar toate fetele doresc sa fie cat mai slabe.
Sa-ti spun ceva, ciocolata amara, daca n-o mananci in exces, NU ingrasa.Incearca sa i-ei calciu, daca nu manaci.
poti manca o felie de paine cu cateva feliute de rosii pe de-asupra, nu ingrasa, dar da stomacului ideea de satietate. Poti sa mananci normal, dar sa bei multa apa; bea cam jumate de litru de apa dimineata ( nu minerala) si alte 1, 5 litri de apa in timpul zilei. Si asa poti slabi fara sa te imbolnavesti. Cauta pe net Dieta Montignac, te invata in aceasta dieta cum sa combini mancarea pentru. organismul tau si sa slabesti usor dar sigur.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Da, este o problema.Esti anorexica.Si privezi corpul de tot ce-i trebuie, si-ti distrugi stomacul, sanatatea si viata. Ceea ce suferi tu se rezolva la un psiholog, pentru ca la cap este buba! Cere ajutor, pana nu este ireversibil ce ti-se inampla. Spune celor apropiati sa te ajute.

| Aηηy a răspuns:

Incearca sa mananci fara sa te gandesti ca te ingrasi. Asa eram si eu dar acum mananc foarte mult si tot nu ma ingras happy 45 de kg am avut din clasa a-7a pana acum intr`a-9a. Adolescentele anorexice se vad supraponderale, chiar daca sunt slabe si traiesc cu frica de a nu se ingrasa. Consuma cam 1. 000 de calorii pe zi, in conditiile in care organismul are nevoie, zilnic, de 3. 000 de calorii. Pe langa faptul ca nu mananca atat cat ar trebui, anorexicele fac exercitii fizice epuizante, isi provoaca varsaturi sau iau laxative si diuretice. Anorexicele au si perioade de bulimie cand mananca mult, indeosebi dulciuri. Dar dupa ce termina de mancat tot ceea ce au poftit isi provoaca varsaturi. Prin regimurile drastice pe care le tin, anorexicele pierd vitamine, minerale, calciu din organism. Exista riscul, in majoritatea cazurilor, sa se ajunga la hipotensiune si hipotermie. Pot lesina, pot face depresii si sufera de insomnii. Daca nu se adreseaza medicilor, boala se cronicizeaza. Totodata, anorexia afecteaza capacitatea adolescentelor de a invata. Lipsa de minerale si vitamine din organism determina creierul sa nu mai functioneze la capacitatea normala. Tratamentul consta in administrarea de anxiolitice, antidepresive, vitamine, minerale, perfuzii cu glucoza.

mariana
| mariana a răspuns:

Ti s-a expilcat ca ai o problema si ca este cazul sa te uiti in oglinda si sa-ti dai seama ca nu este cazul sa faci nici o cura de slabire, pentru ca nu esti grasa, esti chiar f.slaba. As preciza si faptul ca, fiind in crestere, orice cura de slabire iti priveaza organismul de cele necesare si poti sa te imbolnavesti in asa fel incat sa ai mari probleme.
Pentru un om tanar trebuie sa consumi cca 1800-2000 de calorii zilnic, pentru ca facand miscare, invatand, consumi cu mult mai mult. Stomacul si capul te dor pentru ca prin infometare, ti-a scazut nivelul glicemiei si acest lucru provoaca greturi, dureri de cap, stari de lesin.
Stomacul te doare pentru ca acidul ce este in stomac, neavand ce sa digere, iti afecteaza tesuturile stomacului, putand sa te alegi cu o gastrita ori chiar cu un ulcer.
Sfatul meu este ca sa consulti urgent medicul, sa ti se faca niste analize si sa-ti stabileasca terapia necesara, pentru a-ti reveni. Daca doresti sa-ti distrugi viata poti continua cu modul tau de alimentatie, dar ma intreb parintii tai stiu ca tu te infometezi? Eu cred ca nu stiu acest lucru si este bine sa le spui ce ti se intampla pentru a-ti fi aproape. Multa sanatate si trezeste-te la realitate, multe foto-modele care s-au infometat au ajuns chiar ca-si piarda viata, ai grija ca doar o viata ai si ea trebuie traita frumos si sa incerci sa ai alte preocupari decat cele legate strict de silueta ta, pentru ca vei avea mari deziluzii pe viitor.

| mircea a răspuns:

Nu stiu cum ti-ai organizat campania de slabire si daca chiar ai nevoie de asa ceva. Oricum, eu te rog sa-ti faci o lista cu ce cantitati de alimente (cat de diversificate se poate :vegetale 60 %, glucide 10 %, fibre vegetale 20 % si de restul lipide) poti consuma zilnic incat sa nu "servesti" sub 1100 de calorii pe zi. Daca si asa greutatea ta creste, atunci mai bagi ceva alergari, exercitii, adica efort fizic. Daca te stabilizezi, rezulta ca asa funtionezi tu optim. Daca nu, atunci ori mai cresti cele 1100 de calorii la 1200 pe zi, ori scazi la 1000, dar oricum continui cu efortul fizic. ATENTIE! Nu exista retete pentru slabit! Fiecare slabeste si se mentine in felul lui. Tu trebuie sa descoperi singura ce-ti face bine si ce nu. Doar asa te vei cunoaste si te vei convietui cu propriul "ego".

| ZeroBarat1 a răspuns:

Mananca controlat si fara agitatie, stress si o sa vezi ce bine ii! Pupic :*