| anonim_4396 a întrebat:

Exista posibilitatea ca o tumoare maligna sa se retraga, sa se micsoreze, sa dispara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este posibil, mai ales dupa tratament oncologic (radioterapie, chimioterapie, terapie hormonala sau imunomodulatoare). Spontan se intampla extrem de rar (sunt cateva cazuri cunoscute in lume). Exista insa tumori care regreseaza in mod obisnuit (melanomul malign), existand destul de multe cazuri de paceinti care au metastaze desi tumora primara a regresat complet spontan.

| Chocolatee a răspuns (pentru Brigaela):

Dar o persoana apropiata mie face chimioterapie din februarie, iar tumoarea nici nu a crescut, nici nu a scazut. Va ramane asa mereu, va creste, va scade?

| Brigaela a răspuns (pentru Chocolatee):

E greu de spus. Exista diferite cure chimioterapice, exista diferite tipuri de tumori, exista pacienti care raspund de la prima cura, altii care raspund la a doua incercare si altii care, din pacate, nu raspund deloc la tratament