| anonim_4396 a întrebat:

Salut. Am si eu o intrebare. Acum cateva zile mi-am scos un dinte(al doilea premolar de sus dreapta). Nu stiu daca e dintele de lapte sau este cel de adult. Am vreo 14 ani. Am cum sa-mi dau seama daca am ceva in gingie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dintii de lapte au cazut singuri, cand aveai cativa anisori. Acestia sunt dintii cu care ramai pana la maore, fiindca alti nu-ti mai cresc.
De ce ti l-ai scos, nu puteai sa-l tratezi si sa-l salvezi?
Acum va trebuii sa faci implant dentar sau coroana peste el, ca sa nu stai cu gaura in gura, fiindca altul nu mai creste.

| CubRubikk a răspuns:

Este posibil sa nu iti fi cazut cel de lapte deoarece ce-i adulti nu cad asa usor.Deci stai linistithappy