| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. Am și eu o întrebare.
Joi mi-a curs puțin sânge din nara stângă iar azi de dimineață la fel. Precizez că lucrez Intr un club și sunt în ture de noapte. Posibil sa fie de la stres și oboseala sau vreo iritație? Eu de fel am obiceiul prost sa suflu nasul tare și să mă scobesc. In rest n am nimic. Intrasem puțin în panica dar m-am calmat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul si oboseala nu provoaca sangerari nazale, dar tensiune arteriala mare, da.
Dar ca sa stii sigur ca nu-i de la tensiunea arteriala marita, este bine sa nu te mai scobesti in nas, ca-ti faci rani si de aici sangerarea.

Sanatate multa!

| marazx6 a răspuns:

Este posibil ca sângerarea din nara să fie cauzată de mai mulți factori, cum ar fi uscăciunea nărilor, iritații, sau chiar oboseala și stresul. Obiceiurile precum suflatul puternic al nasului sau scobitul pot contribui la iritarea mucoasei nazale și să declanșeze astfel de episodii.
1. **Umidificare:** Asigură-te că ai un nivel adecvat de umiditate în locul în care lucrezi, mai ales dacă este uscat.
2. **Evitarea gesturilor agresive:** Încearcă să eviți suflatul puternic al nasului sau scobirea excesivă.
3. **Odihna:** Încearcă să te odihnești și să gestionezi stresul. Oboseala poate afecta starea ta generală.

Dacă sângerarea persistă sau devine frecventă, este recomandat să consulți un medic pentru o evaluare mai detaliată și pentru a exclude cauzele subiacente mai serioase.

| ofată7 a răspuns:

Da, poate să fie și de la stres

Mie îmi curgea des și la farmacie mi-a dat ceva și pentru ca aveam un vas de sânge subțire și fragil, poți încerca. Și nu mai agresa așa tare nasul cu suflatul și scobitul