| mada1 a întrebat:

Salut.am si eu o intrebare pentru cei care se pricep cu adevarat. in cazu in care fumez.si ma opresc. cat timp va dura pana nu-mi va mai iesi ca fumez daca voi face acele analize ...sau ce sunt ele

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Stai linistit, nu o sa iasa ca fumezi.Dar sa nu mai fumezi.Bine? Nu este bine pentru ca ele creeaza dependenta, dauneaza grav sanatatii, si in plus dai multi bani pe ele.Bani pe care ii poti baga in bugetul familiei.

| Amorezatul a răspuns:

Salutari mada1. Depinde foarte mult ce fumezi, tigari, legale sau ilegale, de cat timp ai fumat, si cat de mult. De regula fumatum tigarilor de la tabac, magazin are efect asupra dioxidului de carbon din sagesi tensiunii sangelui. Tine cam 8 ore, dupa acea CO2 se normalizeaza. Intre 3 si 9 Luni capacitatea pumùonara revine la normal. Daca fumezi nelegale si etnobotanice rezultatele la analize pot iesi si dupa 6 luni, la cele de urina in special sau a firului de par! Atentie: se poate afla daca esti fumator si din surse simple: culoarea galbena a degetelor, unghilor, mirosul care se impregna in degete, si haine. Oricum nu va spune nici un doctor daca tu fumezi sau nu, decat daca asta iti afecteaza sanatatea sau munca prestata. Salutari

| aurasauras a răspuns (pentru Amorezatul):

Cel mai bun raspuns, felicitari.

| BogdanPunct a răspuns:

Buna, Mada, daca ceri un sfat de sanatate pe TPU verifica-l inainte, doarece, obesedatii dee funde, iti vor da primul raspuns care le trece prin cap.
Intr-adevar, nicotina in doua zile dispare, dar fumul si urmele vor disparea in functie de cat ai fumat, ce ai fumat si perdiaoda care ai fumat. Mitul cu laptele esteabsolut FALS, latele nu are cum sa iti curete plamanii, el nu trece prin plamani.raised eyebrows
Daca doresti mai multe informatii, spune-mi cat ai fumat, ce ai fumat si ce perioada ai fumat.
Iti repet, nu asculta toate prostiile, asteapta mai multe raspunsuri si comparale, sau intreaba un specialist.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Trebuie sa te opresti cel putin 2 luni. Am citit un articol intr-o revista. Dar cel mai bine ar fi sa te opresti de tot.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Fumul de tigara ramane in plamani o luna.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Inca ceva. O data pe an este bine sa faci o pauzade cateva luni in care sa nu mai fumezi.

| litlledolleioanna a răspuns:

Normal ar trebui sa dispara dupa cel putin 8 ore dar daca ai inhalat mult fum e posibil sa dureze pana la 2 zile cel mult. ca dupa 8 ore nicotina se transforma in cotinina si va fi eliminata prin urina si daca vrei sa o elimini cat mai repede bea lapte, mult:X:X

| AverageIAlex a răspuns:

Nicotina dispare in 2 zile definitiv.

| GIGN a răspuns:

Niciodata...odata ce ai fumat plamanii iti vor fi afectati forever