| Vlad_Grigore_1993 a întrebat:

Am urmatoarea problema:
De fiecare data cand ma culc (maxim la ora11) a doua zi imi este foarte greu sa ma trezesc ca sa merg la scoala. In weekend nu am nicio problema dar in timpul saptamanii mereu ma trezesc foarte greu si parca as vrea sa raman toata ziua in pat. Eu sunt totusi foarte activ. M-am culcat si la 9 si tot greu mi-a fost sa ma trezesc urmatoarea zi.
Ati putea sa-mi dati explicatia?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Poate te duci la culcare in weekend foarte tarziu si iti dai peste cap ritmul?
Poate nu esti incantat de a merge la scoala si din cauza asta nu iti vine sa te trezesti.
Poate te trezesti in mijlocul unui ciclu de somn. Acestea dureaza in jur de 90 de minute si este de preferat sa te trezesti intre ele. De exemplu daca trebuie sa te trezesti la 7 cel mai bine ar fi sa adormi la 10.10, ori la 11.40, ori la 1.10. Poti calcula aceste cicluri, scazand 15 minute dupa ora la care ai mers la culcare (pentru ca atat iti ia sa adormi, in general). Deci prin urmare tu ar trebui sa mergi sa te culci pe la 9.55 pentru ca la 10.10 sa fi adormit deja si pentru a te putea trezi la 7.

2 răspunsuri:
| FiTza_Marius_1999 a răspuns:

Probabil ca faci prea multe lucruri in cursul sapt si inveti prea mult sau stai la pc prea mult incearca sa te culci in fiecare zi la 09-30

| Vlad_Grigore_1993 explică (pentru FiTza_Marius_1999):

Mersi de raspuns, dar nu prea apuc sa stau la pc si nu prea trebuie sa invat(de obicei). Totusi o sa incerc sfatul tau.