| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am varsta de 16 ani si acum in momentul asta am in partea stanga a capului putin venele umflate si cand apas pe ele ma dor, de ce? Sunt speriat, imi este frica sa nu fac infarct.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kogaion a răspuns:

Esti cam tanar ca sa faci infarct, ai facut recent vreo operatie? E posibil sa fie de la ea, totusi iti recomand sa te linistesti si sa mergi pana la doctor cu parintii. Multa sanatate iti doresc!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, esti doar obosit si ai nevoeid e 8-9 ore de somn bun.
Infarctul se face de la inima, nu de la venele de la cap si doar daca ai probleme cu inima, ceea ce ma indoiesc ca ai avea, al doar 16 ani.
Comotia cerebrala se face la cap, dar si aia este foarte putin probabila sa tie se intample tie, pentru ca esti cu mult prea tanar pentru a putea face asa ceva.

Nu te mai speria degeaba de diverse reactii ale corpului, care sunt reale, atunci cand duci corpul intr-o oboseala imensa, pierzand noptile sau solicitandu-ti creierul ori ochii peste masura.
Mergi in pat la ora 10, cel mai tarziu si dormi un somn de minim 8-9 ore, ca sa te recuperezi si sa fii sanatos.

| MariaShk1 a răspuns:

Ai scancer

| Kogaion a răspuns (pentru MariaShk1):

De unde ai scos-o pe asta? Numai speria copilul degeaba, venele umflata pot avea o multime de motive. Pe lumea asta nu exista doar cancerul!

| anonim_4396 explică (pentru Kogaion):

"scancer"