| ThunderXz a întrebat:

Astăzi am fost la dentist pentru a-mi pune o plomba. Măseaua nu durea deloc. Mi-a săpat medicul puțin cu freza, iar la un momentdat a spus ca e mai adâncă decât pare și mi-a pus un pansament cu dezinfectant și m-a chemat Miercurea viitoare. Întrebarea mea este ce o sa îmi facă atunci? Bănuiesc ca nu o sa îmi scoată nervul pentru ca măseaua nu mă doare deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Normal ca nu va omorâ nervul, asa se face se curata prima data se lasa cateva zile apoi se plombeaza definitiv, data viitoare va fi foarte simplu, plomba si gata ai scapat.Cat privesc cariile la suprafata pot parea mici dar in adancime pot fi destul de mari, uneori nici nu se vad la suprafata si totusi durerea exista pentru ca caria poate pornii si de la interior spre exterior

| ThunderXz explică (pentru Felys):

Și eu mă gândeam la fel, doar nu curata doar jumate de carie și lasa jumate pentru "mai târziu". Dar m-a derutat chestia cu "e mai adâncă decât pare".

| ALGator a răspuns:

Nimeni nu poate sti. Nu pleca niciodata de la medic fara sa stii ce ti-a gasit, ce actiune are ceeace a prescris si facut, ce trebuie sa faci tu acasa si ce urmeaza sa mai faca el etc. Asa ca sa nu ramîi cu nelamuriri.

| ashlee a răspuns:

Da, nu intotdeauna se vede cu ochiul liber cat de avansata e o carie decat dupa ce se incepe slefuirea dintelui. Pentru observarea dimensiunii cariei, inainte de slefuire, ar fi ok sa se faca si o radiografie.

La urmatoarea sedinta, stomatologul iti va acoperi probabil cavitatea cu un material final, compozit.

Nu te sfii sa pui intrebari medicului. Ai dreptul sa stii ce ti se intampla si ce iti face si sa iti dai acordul.