| jack115 a întrebat:

Salut, astazi la ed. fizica, jucam baschet si am cazut pe mana dreapta, si spate, ma doare cotul( incheietura de la mijloc, la mana dreapta) nu pot indoi mana decat putin.( degetele le pot misca)
o fi o rupta, sau intinsa?
ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Cel mai probabil ți-ai luxat mana. Baga comprese cu gheață. Ia niște gheață din frigider pune într-un prosop, ciorap ceva și tine cât mai mult posibil în zona cu pricina. Repeta asta de 2-3 ori pe zi în funcție de cum simți tu nevoia. Dar cel mai indicat ar fi sa dai o fuga la doctor.

| brioșicaviolet23 a răspuns:

Nu vreau sa te sperii sau ceva, dar cam așa ceva am pățit și eu la cealaltă mână și mi s-a umflat putin încheietura și mă durea cotul și mana înspre umăr. Până la urmă am fost la spital și am aflat că aveam mana prin zona umărului (putin mai jos) mana fisurata și încheietura suscita. Eu zic ca daca te doare foarte tare sau daca ti se umfla ceva pune gheata sau du-te cu parintii la spital si sa faci niste radiografii sa nu cumva sa ai si tu ceva rupt. Sper ca te-am ajutat

| jack115 explică (pentru brioșicaviolet23):

Nu la mine nu sa umpflat( m-am lovit cam pe la ora 10 dimineata.

| Nico23458 a răspuns:

Mergi la medic

| AnonimaaaaG a răspuns:

Ma gandesc ca daca era intinsa, puteai sa indoi mana.
Du-te la medic. vezi ce zice, poate e rupta, nu sta asa.

| jack115 explică:

Acum aproape o pot dezdoi cu totul.

| jack115 explică:

A inceput sa ma doara dupa 30 min de la cadere.
Mana o pot dezdoi aproape cu totul, nu este umflat. O fi fracturat?