| Passatb6 a întrebat:

Salut, astazi la munca am depus prea mult efort. La un moment dat a inceput sa imi tremure mana si am continuat, stiind ca mai am putin. Dupa 6ore de stat in picioare, cu pauza de 30minute, am mers 4km pe jos pana acasa cu o durere imensa de picioare, iar acum nu mai pot indoi piciorul cand pasesc si imi este foarte rau, ceva remedii?
Maine imi dau demisia, prea multa bataie de joc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu esti obisnuit, orice efort pare urias. Incalzirea si antrenamentul conteaza foarte mult.
Dupa cateva zile deja vei zambi la un efort atat de "urias". happy

Chiar daca de maine ti-ai da demisia, mai trebuie sa lucrezi inca 2 saptamani, cu preaviz.
Dar pana ce trec cele doua saptamani, deja acest efort de ieri va fi un fleac pentru tine!

| Passatb6 explică (pentru Bula):

Faza e ca lucrez de cateva luni bune, niciodata ca acum. Eu sa le fac pe toate, fara nici-un ajutor. Lucrez ca confectioner electrica auto, eu sa testez electric cablurile, si sa repar greselile altora, eu sa pun cablu in cutie, cat si pe masa. Si un cablu are undeva la 8/9kg, si doar astazi am testat peste 120. Sunt deja aproape 1000kg ridicate, daca nu chiar mai mult, in 6ore de munca, cu pauza de 30minute(si aia daca o iei ramai in urma).

| sierra1 a răspuns (pentru Passatb6):

Dacă salariul nu merită, clar, caută altceva

| Passatb6 explică (pentru sierra1):

1400+20bonuri, si dublele platite. Cu tot cu duble cel mai mult am luat 1900 si 20bonuri, asta in conditiile in care stateam pana si 16ore in picioare, cu mici pauze. Ajungeam acasa, si dimineata iar plecam.

| sierra1 a răspuns (pentru Passatb6):

Mda, dacă nu prea ai opțiuni, e nașpa rău. Dar găsești tu o soluție...

| Bula a răspuns (pentru Passatb6):

Ei bine, nu e usor pe o asememea linie.
Putini rezista peste un an.

Curios este ca, in constructii trebuie sa ridici greutati mai mari, dar nu te obosesti atat de tare si mai esti si platit mai bine.

| Passatb6 explică (pentru Bula):

Mie imi zici. In constructii ridici 60kg odata. Dar aici mereu cate un cablu, il tragi pe masa, il bagi in cutie, il testezi video(adica e o cutie cu camere in ea, pui cablu in suporturi si tragi peste ele), i aia grea de peste 20kg. Si sa tragi cutia aia toata ziua, stanga-dreapta, stanga-dreapta, si dupa iar sa iei cablu, e un chin.

| Ady117 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti gasesti un job care sa-ti placa.
Si sa te duci acolo cu drag oarecum, nu sa ai in gand " off, iar la munca ".
Mult succes.

| Passatb6 explică (pentru Ady117):

Am cautat, in acest oras, nimic. Ma duc la munca pentru a ma intretine.

| Ady117 a răspuns (pentru Passatb6):

Daca ai timp, fa sala daca este prin zona, daca nu, fa niste exercitii acasa... flotari, abdomene, si pentru picoare sa faci mai ales. Genoflexiuni, poti cauta tu pe internet mai multe.
Sa faci o mica incalzire inainte de exercitii. Nu stiu cum sa explic incalzirea, dar poti cauta pe Youtube cred.
Poti sa alergi uneori, poate chiar in drum spre serviciu daca n-ai bagaj prea incarcat la tine.
Asta te va ajuta sa rezisti mai bine la serviciu.
Mai trebuie sa mananci cat de cat sanatos ( in caz ca mananci numai prostii ), sa dormi 7-8 ore pe noapte.
Mult succes.