| TheoRossi a întrebat:

Astazi trebuie sa merg la dentist. Am mai fost in urma cu o luna si atunci mia curatat-o iar dupa o zi iam zis ca nu ma durut de loc dupa curatare atunci ma intepat cu un ac unde era nervul. Intrebarea este. Azi imi va scoate nervul pentru a mio plomba sau nu, mentionez ca zille aste ma durut mai ales ieri cand am jucat fotbal si luam aer rece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Depinde de situatia ta. El ori ce ar fi, incearca sa ti-o salveze, din cauza nervului si a radacinii. Nu te bucura ca-ti scoate nervul, el hraneste tesuturile, e mult mai complicat si complex decat crezi.

3 răspunsuri:
| Marian_Bilac_1998 a răspuns:

Durerea este normala, dentistul\a a curățat canalul nervului, și da urmează sa ți scoată, dar normal ar trebui sa îți pună ca un fel de plomba pe canal. Aceea e un medicament pentru a-ți omoarâ nervul, și este normal sa cada după câteva zile, asta depinde dacă e dinte sau măsea. Ea\ el o sa verifice dacă ția murit nervul dacă nu o sa iti mai pună pastila o data. Si dacă ția murit, curata iară canalul sa nu rămână resturi de alimente, și îți pune plomba.

| TheoRossi explică (pentru Marian_Bilac_1998):

Nu mia pu nimic dupa ce a intepat nervul,

| Marian_Bilac_1998 a răspuns (pentru TheoRossi):

Normal trebuia sa iti puna daca nu ti-a pus o sa iti puna