| Ady117 a întrebat:

Aveți idee ce aș putea face dacă dintr-o dată nu mai pot respira?
În ultimele zile respir greu, dar uneori ușor, nu știu exact de ce, dar mă gândesc că de la gripa pe care am avut-o.
Cred că sunt doar niște crize de la astm.
Ce ar trebui să fac dacă nu mai pot respira aproape deloc până când vine ambulanta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna salvarea si spune-le ca nu poti respira sau iesi si cheama un vecin sa sune el...

| crud a răspuns:

Mergi neaparat la doctor ca sa faci investigatii. Respiratia grea nu ramane dupa o gripa. Nu-ti fie teama, vei putea respira si pana vine ambulanta si pana vei merge la doctor. Dificultatea in respiratie se poate datora mai multor factori, de aceea este nevoie de analize si investigatii medicale.

| Ady117 explică (pentru crud):

Am astm bronșic...
Acum mă duc la urgențe pentru că am citit pe net și scrie că la o criză severă trebuie neapărat tratament.
Altundeva nu știu unde să mă duc. Nici nu știu dacă au medicamentele necesare care îmi trebuiesc.

| crud a răspuns (pentru Ady117):

La urgente iti asigura medicamente ca sa te scoata din starea de urgenta. Daca stii ca ai astm bronsic stii si care este procedura mai departe.