| Sergiulic5000 a întrebat:

Azi m-am lovit la mana, mai exact la unul dintre oasele care se vad cand strangi pumnul. Cand imi misc mana ma doare, iar locul e putin umflat. Pot apuca lucruri, dar nu pot ridica lucruri precum scaune sau alte chestii mai grele. Vreau foar sa stiu daca mana imi este rupta. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Fara o radiografie nu iti poate spune nimeni daca e rupta sau nu.
Din cate descrii, cei mai probabil e o simpla lovitura, dar cel mai bine mergi la medic.

2 răspunsuri:
| Henrypericolpublic a răspuns:

S-Ar putea sa fie. Fără radiografie nu știi. Am trecut și eu prin așa ceva.

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Sfatul meu este sa mergi la medicul de familie, sa-i spui ce s-a intamplat si sa ceri un bilet de trimitere la radiografie, pentru a ti se face investigatii si a vedea clar ce este acolo.
Medicul s-ar putea sa te trimita sa faci cateva sedinte de fizioterapie intr-un cabinet medical de profil. Nu sunt dureroase si te ajuta intr-un timp record.
Daca ai umflaturi in acea zona, te ajuta sa iei gemoderivat din muguri de coacaz negru. Produsul este natural 100 %.
Cand am avut eu glezna usor umflata, doamna doctor mi-a recomandat sa iau acest produs cateva picaturi o data la 2 ore, asta la jumtate de zi de la incident (am calcat intr-o parte), apoi sa iau picaturile dizolvate in apa o data la 3 ore, iar in zilele 3 si 4 de la producerea traumatismului local, sa iau picaturi doar de 2 sau 3 ori pe zi.
Si s-a dezumflat in vreo 2 zile.
Eu nu am avut ruptura, doar intindere de ligament (sau ceva de genul).
Daca esti din Oradea, poti lua legatura cu doamna doctor Pop Cecilia, face si acupunctura, reiki, tratament cu bioenergie, etc.
Ea m-a vindecat si pe mine cu tratamentul prescris (de ea) mai sus.
Numarul ei de telefon este 0749281960.
Sper sa iti fie de folos ceea ce ti-am scris!
Doame ajuta sa iti revii cat mai repede!