| Kevinn2000 a întrebat:

Cam de acum o oră simt ceva în partea dreaptă a burții, jos și cred că e apendicită.
E un pic umflat și se simte așa ciudat... Nu știu să explic.
Poate cineva să-mi spună dacă am apendicită?
Dacă am, trebuie să mă duc acum la urgențe, sau pot aștepta până mâine sau poimâine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la urgenta! Daca-ti spun ce am patit eu din cauza ca m-au tinut cu puroiul in mine, te ingrozesti.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

Deci am un puroi?
Poți să-mi zici dacă e grav sau nu, te rog?
Sunt aici la urgențe, aștept să intru.

| Salontanul a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu pot sa-mi dau seama! Poate fi ceva de la un muschi sau alt organ dar poate fi si de la apendice. Doar un medic ce te vede poate spune. Nu se fac consultatii pe net si nu am nici calificarea necesara. Eu ti-am dat o idee si mai bine o alarma falsa decat o problema grava.

| Kevinn2000 explică (pentru Salontanul):

A, asta înțelesesem eu, credeam că ai avut aceleași simptome ca și mine, și am aceeași problemă.
Nu a fost niciun puroi, chirurgului parcă îi venea să râdă când i-am spus ce am auzit de la cineva ( despre puroi )...
Nu am nici apendicită.
Momentan nu am nimic, totuși mi-a dat niște medicamente.
A spus că s-ar putea să se umfle că o bilă de mărimea unei mingii de ping-pong, iar asta ar însemna că este hernie și trebuie operată.
Este posibil doar, nu se va întâmpla asta 100%, mai ales dacă respect ceea ce mi-a recomandat. ( Să nu ridic greutăți mari la sală sau în general )

| Edw08 a răspuns:

Poți sa te duci oricând la urgente ca sa vezi despre ce e vorba. Cel mai bine e sa te duci la medicul de familie sa îți dea trimitere la un consult specializat, ca sa nu astepti la urgente pana or sa te preia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ceea ce știu eu, nu te lua după mine 100%.
Dacă ai o umflătură, aceasta se cheamă în limbaj medical tumoare, asta poate fi de la o hernie, căci apendicita este undeva mai adânc sub un țesut care ține toate intestinele și nu ajunge să se umfle așa de tare, ca să o vezi și să o simți de dinafară.
Apendicita nu este caz de urgență decât dacă se rupe, ceea ce se întâmplă foarte rar iar până atunci vei fi avut zile de dureri multe.
Constipația ar putea fi o cauză a durerii, dar intestinul gros acolo face o curbă în sus, și mai face apoi un rotocol în jurul stomacului. și din nou, nu ajunge să se umfle așa de tare încât să ajungi să îl simți de dinafară.
Astfel mai rămâne hernia inghinală.
Mai sunt simptome de dureri atipice, adică neobișnuite, care iradiază din alte zone ale stomacului și s instalează acolo, dar din nou, cazuri rare.
Dar medicul poate să spună mai bine.

| Kevinn2000 explică (pentru sadrian46):

Am citit pe net că apendicita poate evolua și în 2-3 săptămâni, e o umflătură mică, nu se vede cu ochiul liber mare... Se vede un pic.
De durut, nu mă doare, doar că simțeam ceva ciudat aseară, acum nu mai simt.
Cred că m-am lovit în somn acolo și s-a încâlcit o venă cu alta, sau s-a umflat un pic mușchiul, cred...
O să mă duc la medic să văd ce zice.
Am uitat un detaliu ( am mai simțit această chestie ciudată, dar mai puțin accentuată, cam acum o săptămână, deci nu cred că are legătură cu venele încâlcire, din păcate ).

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uneori, te poate durea și din cauza constipației (in caz că ești).

| Kevinn2000 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc mult pentru răspuns.
( Nu sunt constipat )

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să mergi la urgențe chiar acum. Până la prânz poate să fie prea târziu. Nu trebuie să treacă ziua și să stai să te gândești în tot timpul acesta ce o fi acolo. Chiar daca nu este o durere, tot trebuie să mergi la medic. La o apendicita cronică poate apare brusc o durere insuportabila.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Acesta este cel mai folositor răspuns, îți mulțumesc mult.
Mai am o întrebare ( dacă te pricepi ), crezi că ar putea fi vorba despre o tumoare, cum zice sadrian46?
Am mai simțit în acest loc aceeași chestie, că nu o pot numi durere, doar că nu așa de accentuat, și nu era umflat deloc.
Mulțumesc mult, din nou!

| anonimg a răspuns (pentru Kevinn2000):

Nu ma pricep mai mult ca sa iti pot da un raspuns.
Tumora nu are cum sa fie, pentru ca aceasta nu apare si dispare, ci este tot timpul prezenta umflata.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Ai zis că nu te pricepi, dar tocmai mi-ai luat o piatră de pe inimă.
Îți mulțumesc din suflet!

| nnnnsbbs a răspuns:

Cica cand faci genuflexiuni și te doare sau când te apeși înseamnă că e apendicită. + Febra, stări de voma.

| Kevinn2000 explică (pentru nnnnsbbs):

Mulțumesc mult de răspuns.
( Pe mine nu mă doare nici când fac genuflexiuni, nici când apăs acolo )
Oare este la început și așa e normal?

| AndrewMatthew88 a răspuns:

Buna! Da, deoarece vei vomita rau, si te va durea burta si mai rau... Crede-ma, a avut un prieten si am vazut.

| Kevinn2000 explică (pentru AndrewMatthew88):

Mulțumesc pentru răspuns!