| denisTiky a întrebat:

Cand eram mic aveam o problema la vedere. Acea problema inca o mai am si in ziua de azi, doar ca nu ma mai sperii asa tare si nu se intampla pe o durata lunga de timp cum se intampla mai demult.

Bun, ca sa intelegeti ce problema am: doar seara se intampla(nu imi amintesc sa mi se fi intamplat ziua, poate ca foarte rar) ca din senin sa vad unele obiecte care se aflau langa mine, la departare. Adica, mama statea pe pat langa mine iar eu parca o vedeam mai mica si mai departe decat in realitate. Nu am habar cum pot sa descriu mai bine de atat treaba asta iar cand eram mic ziceam mamei mele ca o vad departe, doar atat. Iar fiindca nu prea s-a mai intamplat dupa o anumita varsta, nu m-am dus niciodata la un consult la ochi. Acum insa, mi se mai intampla treaba asta foarte rar. De exemplu daca inchid ochii si ma concentrez pe felul in care vedeam obiectele cand eram mic(daca incerc sa imi amintesc) si deschid ochii, vad din nou aproape la fel ca si atunci. Insa, degeaba ma concentrez eu aiurea, ca nu tot timpul functioneaza, uneori vad, alteori nu. Si cand mi se intampla demult asta, dura destul de mult, de cele mai multe ori adormeam cu problema asta si parca chiar si dupa ce inchideam ochii tot imi imaginam totul la departare, deci efectiv nu ma puteam odihni linisit ca imi tulbura mintile treaba asta.Tin minte ca mama imi zicea ca mi se intampla din cauza ca stau prea mult la pc, altceva nu imi zicea.

Aveti idee cum se numeste sau de ce se intampla lucrul acesta? Ar fi trebuit sa merg la un consult oftalmologic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Într-un fel sau altul, mai mult sau mai puțin, toți avem parte de experiențe care depășesc capacitatea noastră de înțelegere. (Dacă fizicul este greu de înțeles, cu cât mai mult psihicul). Dar fizicul și psihicul sunt legate împreună.
Chiar dacă nu înțelegem experiențele prin care trecem, este obligatoriu ca să depunem eforturi să ieșim din starea respectivă, chiar dacă în anumite situații suntem chiar atrași de ele. În multe cazuri astfel de experiențe sunt chiar atrăgătoare; dar chiar și așa trebuie să ieșim din starea respectivă pentru că ne pot afecta atât fizic, dar și psihic, mental.
Tu deci nu mai repeta astfel de lucruri pentru că te vor afecta negativ și mai mult.

| denisTiky explică (pentru anonimg):

Pai da dar eu nu vreau sa mi se intample asta, de multe ori cand eram mic tin minte ca plangeam si imi era frica ca o sa imi ramana vederea asa.

| anonimg a răspuns (pentru denisTiky):

Nu ai de ce să te îngrijorezi. Când situația apare, cauți să o eviți. Este la fel ca și norii: ei vin și nu putem să ne opunem lor; trebuie noi să ne ferim de ei.
Deci nu vei avea probleme cu vederea dacă atunci când apare situația te vei opune ei.
Toți în viață ne întâlnim cu diferite situații neplăcute și neprevăzute. Dar la toate se găsesc soluții care să ne ajute să luptăm împotriva lor.