| anonim_4396 a întrebat:

Cand m-am apucat de fumat nu stiam ca e musai sa tragi in piept. Deci in septembrie 2018 m-am apucat si am pufait pana prin februarie sau martie (2019) chiar. Bine recunosc ca am mers si pe motivul ca ametesc daca le trag in piept. Este posibil sa fii facut ceva "tentativa" de boala sau ceva mucoasa in gat? Uneori cand inghit simt ceva in gat si nu stiu de la ce este. De mentionat este ca de atunci cand am renuntat sa le pufai le-am tras pana in ziua de astazi in piept. Dau funda si nu vreau sa va chinuiti cu "mesaje" antifumat pentru ca fiecare face ce vrea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am un răspuns sigur în privința cu prima întrebare, însă incerc sa te ajut cu ce pot. Și eu la început (când testam pentru prima dată și credeam că e destul de șmecher) pufăiam. Rămânea acea senzație de arsură in gât și tuse pentru că uitam sa dau fumul afara. Incearca să nu tragi fumuri lungi, eu le simțeam mai tare in piept. Daca fumezi des nu amețești, poate că de asta ți-ai dat seama de când ai început să le fumezi "corect". Eu personal am renunțat ușor la ele. 6 luni am fumat, destul de des dar puține țigări. Și cu pauza. Acum îți pot spune că nu m-aș mai apuca, chiar daca am prieteni care au spus "hai nu vrei?". Am preferat sa le dau 2 lei de doua țigări dar fără sa pun buzele pe vreun filtru. Daca nu ești dependent, încearcă să faci o mica pauza sa vezi daca atunci când renunți la fumat gatul tău e in regulă, adică nu mai simți acel ceva. O pauza de 2-3 zile. Am uitat sa mentionez că eu înainte să mă las, mai exact când trăgeam cate 2-3 fumuri, simțeam ceva gros in piept și îmi venea să tușesc, dar fără vreun motiv.in 2-3 zile de când nu mai băgasem nimic în plămâni (cu referință la tutun) ii simțeam mai curați. E alegerea ta in propriile tale mâini, eu ți-am spus ceea ce cred eu că e bine din propria experiență. Numai bine!

6 răspunsuri:
| Cduncfujndf a răspuns:

Și eu am fumat destul de mult la viața mea, și încă fumez...prima oară când am fumat aveam cam vreo 9 ani, eram mică și proastă, nici nu știam atunci că trebuie să tragi în tine fumul. Credeam ca toată lumea fumează așa cum o făceam și eu ( pufăiam țigara).
Oricum am avut mai multe tentative de a fuma până acum. Oricum pe la 13 ani, iar am fumat, dar atunci am învățat să trag corect. M-am lăsat iar peste 3 luni. Apoi m-am apucat din noi acum ceva timp. În prezent fumez de 1 an și aproximativ 4 luni. Si nu vreau să mă las.
Dar ție îți recomand să te lași dacă poți...serios pentru mine a devenit un fel de problemă
De vreo lună a început să mă doară gâtul, îmi dau aproape toți banii pe țigări. Iar în toamnă încep liceul, și o să îmi fie greu să stau fără țigări. Îmi e foarte frică să nu fi făcut cancer la gât. Așa că m-ai bine lasă-te de fumat, sau cel puțin dacă vreun prieten de al tău vrea să se apuce de fumat... Încercă de la început să îi spui partea negativă a lucrurilor, și să îl înveți să tragă corect.

| McGregor788 a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Ai insta?

| Cduncfujndf a răspuns (pentru McGregor788):

Da: alexandra_cristina2003

| killer3023 a răspuns:

Amețeala te ia cand nu esti obisnuit. Manaca sau nu fuma pe stomacul gol. Si fumează țigări mai usoare. Iti recomand davidoff, a apărut acum blue 6mg si gri 4 mg, micuțe și e doar 17 lei. Da! Davidoff si 17 lei.

| McGregor788 a răspuns (pentru killer3023):

Am sa vad cum sta treaba cu ele. Zilele astea mi-am luat Pall Mall negru, printre cele mai tari. Eu de obicei fumez Pall Mall albastru dublu click, pentru ca sunt mai usoare, dar acum am zis sa le mai schimb. Am sa incerc in orice caz.

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru McGregor788):

Pall mall negru are 0.9 nicotina, am fumat și se simțea tare. Ce-ți recomand eu e sa nu tragi doua țigări una după alta, că o să te simți rău. Am pățit ai nu am avut cea mai buna stare. Daca nu te oprești din a fuma, macar încearcă să reduci țigările. E pentru binele tau, din punct de vedere de sănătate dar și material.