| Hxtreme a întrebat:

am o intrebare, m-am apucat de fumat nu demult cam de 2-3 zile dar cand fumez si trag in piept ametesc foarte tare si ma doare capul ametesc atata de tare incat nu ma pot tine pe picioare, cat imi va lua pana ma voi obisnui? Fumez pe zi cam 6-7 tigari dar ametesc din ce in ce mai rau...Va rog sa-mi dati un raspuns cat imi va lua sa ma obisnuiesc dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Capacitatea plamanilor tai este atat de mica, incat poti colapsa daca fumezi!
Tu chiar nu realizezi ca ceea ce faci iti pune viata in pericol?
Probabil ca nu, pana nu vei fii luat cu slavarea si dus in urgenta, cu aparat de respirat la gura.
Nu, nu este de glimit!
Nu poti fuma cand sanatatea nu-ti permite!
In plus, fumatul este cancerigen, putand sa-ti provoace un cancer destul de devreme, mai ales pe un plaman atat de tanar si insuficient dezvoltat.

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Asta e fumatul, nu ai ce sa faci. O sa apara si alte simptome, cu timpul.

| mentholinks a răspuns:

Ai organismul slab si nu poate face fata la fumat. Te sfatuiesc sa nu mai fumezi ca ai mai multe riscuri ca un fumator obisnuit.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine ai renunta la fumat daca tot nu-ti trece ameteala desi fumezi 6-7 tigari zlinic.

| PersonajFictiv a răspuns:

Am dat click pe avatarul tau pentru ca eram curios sa vad ce scrie.
In avatar e un tip peste o tipa,o saruta si e scris " Nu conteaza ca mergem la somn in paturi diferite,conteaza ca adormim cu gandul unul la altul ", ei fiind in aceeasi camera unul peste altul. Interesant a naibii nu? thinking

Nu stiu,nu sunt fumator, am fumat doar la ocazii.Dar asa, ca si chestie logica fumeaza mai putin, una doua pe zi, apoi cresti numarul cand te obisnuiesti si nu mai ametesti din alea doua tigari pe zi.
Nefiind fumator nu iti pot da un sfat de "specialist", o sa iti dea altii pe aici proababil, multi ametesc cand fumeaza prima data, dar nu inseamna ca fumatul poate sa fie singura cauza, e posibil sa ai si tu ceva probleme.

| mont a răspuns:

Fumezi prea mult si probabil tigari prea tari pentru inceput. Grija mare ca poti ajunge la dependenta.

| minrest a răspuns (pentru mont):

Toti fumatorii sunt dependenti. Fumatul iti face placere doar dupa ce se instaleaza dependenta.

| mont a răspuns (pentru minrest):

Nu chiar, unora le place sa fumeze rar si la ocazii doar. Sau unii fumeaza de curiozitate o perioada scurta dupa care ori se lasa ori mai fumeaza 2-3 tigari odata la cateva saptamani.

| minrest a răspuns (pentru mont):

Sunt cazuri rare, si oricum, de la orice mic stres pot ajunge la un pachet pe zi, intr-o singura zi.

| mont a răspuns (pentru minrest):

Depinde de persoana si caracterul ei.

| readytofly a răspuns:

Incearca sa nu fumezi tigari (care au smoala si tot felul de substante nocive) ci sa fumezi ceva natural daca nu vrei sa te ia capul happy