| Nume6 a întrebat:

Cand mi-am scos niste carii, doctorul mi-a pus in locul gol unde le-a scos cariile ceva alb care nu se ia, e ceva de s-a intarit. Imi puteti spune ce e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Andresso a răspuns:

Protectie pentru dezinfectarea si pastrarea gaurii ramase dupa ce ti-a scos cariile. Data viitoare cand te cheama o sa-ti sparga tot albul ala si o sa-ti puna plomba.
Inca nu ti-a pus plomba, ti-a pus doar ceva provizoriu ca sa protejeze gaurile create de bacterii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Andresso):

Aia e plomba, aia alba, mie in 2008 asa mi-a pus, mi-a curatat maseaua si mi-a pus plomba, s-a intarit si aia e. Nu mai e ca acu 30 ani cand pana iti punea plomba aia de argint iti punea nu stiu ce provizoriu acolo.

| Mosotti a răspuns:

Nu exista "ti-a scos cariile", ti-a curatat maseaua si apoi ti-a pus plomba, aia e plomba ce zici tu.

| Nume6 explică (pentru Mosotti):

Nu se misca deloc, e exact ca maseaua, alba, fixata pe masea, tare ca maseaua nu pare plomba. O am de un an jumate.

| Andresso a răspuns (pentru Mosotti):

A trecut ceva timp de cand n-ai mai fost la dentist, se pune ceva tare ca un nisip alb ca sa protejeze, sa "treaca" rana pe care i-a facut-o, iar dupa 5 zile dupa ce trece rana sau o saptamana se duce din nou sa-i puna plomba adevarata.
Asa se face acum, merg din 3 in 3 luni la dentist, stiu ce zic, chiar daca nu m-am exprimat bine.

| Nume6 explică (pentru Andresso):

Pai si trebuie sa-mi puna plomba?

| Andresso a răspuns (pentru Nume6):

Pai asa ar trebui, dar daca nu te dosre in locul ala sau daca nu te deranjeaza, merge si fara plomba, sunt multi care cer doctorului sa le puna "nisipul ala tare" si plomba refuza sa o faca deoarece ies mai ieftin asa, dar ar fi indicat sa fie plomba facuta, ca nu se stie cat de mult poate sa dureze solutia aia "nisipul" acela alb fara sa se fărâmițeze.

| Nume6 explică (pentru Andresso):

Si care e diferenta dintre nisipul ăla si plombă? că plomba am auzit că cade

| Andresso a răspuns (pentru Nume6):

Plomba tine mult, nisipul alanse poate sfarama dupa 1 saptamana daca mananci ceva tare sau nu protejezi dintele corespunzător.

| Nume6 explică (pentru Andresso):

Pai eu am nisipul acela de un an si ceva aproape un an jumatate. Sunteti sigur ca tine mult plomba?

| Andresso a răspuns (pentru Nume6):

Pai daca-l ai de mult s-ar putea sa fie chiar plomba, eu credeam ca ti l-a pus recent. In orice caz, plomba e mai alunecoasa ca dintele(asa se simte) iar nisipul ala e ca un nisip sa zic asa, te zgarie putin pe limba daca incerci sa-l simti.
Plomba ar trebui sa tina cel putin 6-7-8 ani, poate chiar mai mult pentru o persoana ce stie sa aiba griji de dinti.

| sierra1 a răspuns:

Ce-ar fi să-l intrebi tu pe doctor?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nume6):

Depinde de material. Sint plombe definitive care arata fix ca dintele, mai sunt si de-astea care arata gen nisip alb cum zici tu. In functie de noroc/calitatea materialului, pot tine mult si bine.

| Mosotti a răspuns (pentru Nume6):

Nu pare dar este plomba.

| Mosotti a răspuns (pentru Andresso):

Mda, mersi ca mi-ai zis, nu stiam, ultima data am fost in 2008 pe vremea asta. Oricum nu am inteles de ce prima data cresc alti dinti pe la 6-7 ani si dupa aia un dinte sau masea distrusa nu e inlocuita, ca asa ar fi normal, ca omu trebuie sa si manance, e ceva adaptativ pana la urma, ceva evolutionist ar trebui sa fie. E pe undeva un bug in genetica asta clar.
Mai ales ca multi au dintii praf de pe la 35 ani, deci nici nu conteaza ca se traia mai putin inainte sa zicem.