| BuGsstormbunny a întrebat:

Clexane avand acul scurt, se poate injecta subcutanat fara a prinde un pliu, astfel incat sa nu ajungă la muschi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Faci așa cum ti-a spus medicul ortoped. Prinzi cu degetele o bucata de "slăninuță" din dreapta sau din stânga buricului (3-4 cm depărtare) si înfingi acul si golesti seringa. Are doar cativa mm, ce naiba! Și purecele pișcă mai rău. tongue

| BuGsstormbunny explică (pentru floresdemayo):

In brat, am uitat sa precizez.

| floresdemayo a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Uite că eu nu stiam că anticoagulantele se pot face si in braț.
Ex:
http://www.shutterstock.com/......-arm-using

Dacă cunosti vreo asistenta, o poti ruga să te ajute, daca tu nu ai curaj. Dar nu e mare lucru.
Eu mi-am făcut vreo zece, cand am avut piciorul rupt.

| Mmn a răspuns:

Cel mai sigur e cu pliu. Ca sa faci fara pliu ar trebui sa stii si sa ai experienta la facut subcutanate ca sa stii cum si cat sa bagi acul