| anonim_4396 a întrebat:

Cred ca mi s-a rasucit testiculul stang, cum as putea sa imi dau seama daca chiar s-a invartit? Nu vreau sa ma duc la medic, pentru ca nu prea discut cu parintii mei despre aceasta "parte" a corpului si simt o anumita jena in ai spune "Mama, cred ca mi s-a rasucit testiculul". Suna ciudat.
Daca stiti care parte si trebuie sa fie in spate? Sau ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Spune-i tatalui tau. Nu suna deloc ciudat. Du-te la medic. Desi nu vad cum ti s-ar rasuci testiculul. Ce ai facut?

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Eu nu am facut absolut nimic. Am citit despre ce as "avea" si se numeste Torsiune de testicul. Nu am nici un simptom, nici durere, greata, febra, absolut nici unul. Poate mi se pare mie ciudat, dar o sa le spun alor mei daca o sa inceapa sa ma doara.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-le ACUM!

"Cu cat perioada de asteptare este mai prelungita exista sanse mai mari sa apara leziuni permanente si sa fie afectata capacitatea de procreere. Atunci cand fluxul de sange este blocat prea mult timp, poate fi necesara chiar si indepartarea testiculului. "

Daca chiar ai torsiune de testicul, nu mai amana nicio zi!

| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Nu stiu cum sa le spun. Nu am nici un simptom, nu ma doare, nu am greata, varsaturi, febra. Nu inteleg. Si daca le spun si nu am nimic, mai mult ii speri.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu mai bine le spui, ii sperii, te duci la doctor sa te convingi ca nu ai nimic decat sa ai si sa ajungi la probleme grave?

| Victoria18 a răspuns:

Doamne... Dar cum sa iti fie rusine de mama ta. Daca si de ea ti-e rusine, atunci, e grav.

| anonima13ana a răspuns:

Stai asa si nu zi la nimeni ca daca se agravează cumva ai o scuza patetică ca ti.a fost rusine. Asa cum poti avea probleme cu ficatul poti avea si cu testicolu si sunt doctori pentru fiecare parte a corpului. Lasa rusinea.