| ciprian4444 a întrebat:

Daca am facut un EKG acum 1 an este posibil sa imi fii aparut probleme la inima de atunci? am 20 de ani si fumez 10-15 tigari pe zi de la 15 ani. Am facut ekg si la 17 18 si 19 ani si nu mi-a iesit nimic. Nu am avut niciodata probleme cu inima dar totusi am tata cu tensiunea ridicata si mama cu tensiunea scazuta. In general am 140 cu 78 tensiunea. Cand fac sport solicitant (alergare, bicicleta, cardio) dupa ce termin simt ca o bataie in piept care e de 1 secunda si dupa parca imi creste putin pulsul. nu stiu daca imi creste pentru ca ma panichez sau altceva, e posibil nici sa nu imi creasca si sa fie la fel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Acceste simptome pe care le spui aici le poate avea oricine la depunerea unui efort. Daca ai indoieli mergi si fa-ti analizele complete.

| Jambooja a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa arati ca esti un exemplu si ca renunti la tigari. Foloseste o perioada tigara electrica, apoi lasa-le de tot.

| cristimihailov a răspuns:

De ce nu mergi mai repede la doctor?
Vrei sa auzi vreo parere mai buna in loc de ce iti spune doctorul?

| lex79 a răspuns:

Tie nu ti se pare normal sa-ti creasca pulsul cand faci efort? e nasol cand creste desi nu faci efort.

esti paranoic. insa e bine sa mergi la un control pe an.

| AlexRv a răspuns (pentru lex79):

Paranoia e paranoia, și nu e. Cu mult ar fi hipocondru.

| lex79 a răspuns (pentru AlexRv):

Termenul corect e ipohondru.
da, corect. insa eu nu puneam un diagnostic!

| slenderica a răspuns:

Suna a sida.

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Mi se pare destul de exagerat atâtea electro. Faptul ca părinții tai au hiper și hipotensiune nu cred ca e motiv, dacă tu nu ai nici o boala. Teai gândit la hipocondru? E un diagnostic mai bun, vorbesc chiar foarte serios.

In plus, fumezi de doar 5 ani, țigările produc probleme atât de grave în lungul timpului nu de pe o zi pe alta.

Bafta!