| Dima_Alin_1998 a întrebat:

Salut, dacă sunt încă în crestere (având 12 ani) cifoza poate dispărea dacă mi-am îndreptat pozitia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JUNNKiE47 a răspuns:

Având în vedere că este o malformație la coloană și 12 ani, nu cred că este într-o stare prea avansată, îți recomand să faci exerciții de ''stretching'', anume să stai în diferite poziții benefice pentru coloană. Sunt șanse mari să îți dispară această malformație cât timp ai adoptat o postură corectă.

| Dima_Alin_1998 explică (pentru JUNNKiE47):

Ce fel sunt aceste exerciții?

| JUNNKiE47 a răspuns (pentru Dima_Alin_1998):

Caută pe Youtube ''exercitii stretching spate/scolioza'' si o sa gasesti destule.