| fidel777 a întrebat:

Salut, de 1 an ma confrunt cu o problema care nu imi da pace si imi creeaza un discomfort imens. In fiecare dimineata cand ma trezesc, indiferent de ora eu sunt nevoit de merg de 3-4-5 ori la baie sa fac scaun, iar pe langa asta mai apar crampe si stari de greata. L-a inceput am fost la mai multi doctori si am aflat ca am gastrita, dupa am facut infectie iar mai apoi am facut helicobacter. Am luat antibiotice, naturiste, miere de manuka, orez gol pe stomacul gol, cafea tare dimineata la trezire si altele in speranta ca ma voi trata, dar fara roade. Dupa mai bine de 1 an inca am aceleasi probleme, dimineata fiind foarte greu sa pot sa plec de acasa fara sa stiu ca sunt nevoit sa merg la baie sa fac scaun. Scaunul este normal din cate am observat, doar cand mananc mult este moala. Tin sa mentionez ca nu consum alcool si sucuri. Daca a mai trecut cineva prin asta si are un sfat as aprecia enorm!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un GASTRO-ENTEROLOG sa-ti faca atat o colonoscopie cat si gastro-scopie, ca ceva nu este in regula in stomacul sau intestinele tale.
Ori tratamentele nu au fost facute, corect ori nu suficient, necesitand uneori sa repeti tratamentul de 2-3 ori ca sa te vindeci.
Cand iei tratament de HP si gastrita, sunt forte mancaruri pe care NU ai voie sa le mananci deloc, precum: salamuri, carnati, afumaturi, prajeli, grasimi, harmurgheri, snaksuri, dulciuri, sucuri, ardeiat ori condimentat, alcool.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce spui tu este limbaj de mahala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si ce ne intereseaza pe noi? Mergi la gastroenterologie sa iti faca ei endoscopie, fara endoscopie nu aflii ce ai, si dupa faci si colonoscopie si vezi ce ai.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Alexandru. Ești un băiat educat, inteligent și cu simțul umorului. Mie imi place de tine. Insă trebuie să recunosc un lucru. Prefer limbajul igenic și curat. E mai frumos așa.
Urăt oricine poate vorbi. Iar tu nu meriți să unul dintre ei!

| Standt a răspuns:

De verbul corect si decent "a defeca" ai auzit? Doar unul ca tine se ***
E mai bine sa spui (asa cum te intreaba si medicul) ca ai scaun decat ca te ***. Chestie de educatie!

| Manuka a răspuns:

Salut! Din ce spui pare a fi o problema gastro. Am patit si eu in trecut, am fost la mai multi medici, am urmat mai multe tratamente, am facut investigatii de tot felul, dar am zis sa incerc si ceva naturist,. O amica mi-a zis de mierea de Manuka asa ca am incercat. Nu zic ca gata, iei asta si ai scapat, dar m-a ajutat la reglarea tranzitului. Totusi recomand sa consulti macar un medic si sa intrebi si de manuka apoi. Pentru oferte la miere manuka pret iti recomand site-ul asta: https://mieremanukapret.ro/

| BogdanPopovici a răspuns:

Îmi pare rău să aud că te confrunți cu aceste probleme de sănătate și înțeleg cât de greu trebuie să fie pentru tine, mai ales după ce ai încercat atât de multe soluții fără un rezultat clar. Afecțiunile pe care le descrii, cum ar fi gastrita și infecția cu Helicobacter pylori, pot fi cu adevărat provocatoare și necesită adesea o abordare complexă și personalizată pentru gestionare și tratament.

Deși ai menționat că ai încercat deja mierea de Manuka, mă întreb dacă utilizarea ei a fost ajustată corespunzător nevoilor tale specifice. Mierea de Manuka este cunoscută pentru proprietățile sale antibacteriene și de calmare a digestiei, și s-ar putea să fie utilă în concentratii adecvate și folosită într-un anumit mod, în funcție de particularitățile situației tale. Concentrațiile de UMF (Unique Manuka Factor) indică eficacitatea antibacteriană a mierii, iar ajustarea acestei concentrații poate face diferența.

Îți recomand să consulti din nou un specialist în gastroenterologie care să te ghideze într-un plan de tratament personalizat. De asemenea, este important să te asiguri că dieta ta este adaptată nevoilor specifice ale stării tale de sănătate. Uneori, ajustări fine ale dietei și stilului de viață pot avea un impact semnificativ asupra stării de bine.

În plus, te invit să accesezi pagina despre beneficiile mierii de Manuka de la https://www.miereademanuka.ro/miere-de-manuka-beneficii/ pentru mai multe informații. Aici poți găsi detalii despre cum poate fi utilizată mierea de Manuka în diverse contexte de sănătate, inclusiv în gestionarea gastritei și a infecțiilor cu Helicobacter pylori. Deși informațiile de pe site pot oferi perspective utile, acestea nu ar trebui să înlocuiască sfatul unui medic.

Sper ca vei găsi soluția potrivită pentru a-ți îmbunătăți starea de sănătate și să te simți mai bine. Nu ezita să cauți și alte opinii medicale dacă simți că actualul plan de tratament nu îți aduce îmbunătățirile așteptate.