| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Salut de 1 an si jumate respir greu,inima imi bate tare cateodata,imi vine sa plang degeaba,nod in gat, senzatie de sufocare toate acestea dupa multe atacuri de panica, datorita ca am fumat etnobotabice acum 2 ani si le-am lasat insa de ceva timp am si o respiratie suieratoare mai mult noaptea cand ma pun la somn,visez urat,ma simt constipat,imi vine să gârâi,diaree cronica,inima imi bate tare cateodata,simt furnicaturi in maini,bubite rosii in gat, oare de la ce sunt toate astea? Poate fi o boala respiratorie? Tin sa mentionez ca nu am fost la spital, decat acum 2 ani cand mi s-a facut rau de la etnobotanice si mi-a facut analize si nu aveam nimic, la urina, in sange etc etc.
Decat o infectie in gat si mi-a dat antibiotic de 1.000 tratament,dar nu l am terminat pe tot,de atunci am luat pastile asa cand aveam rosu in gat,dar acum ma simt rau,tremuraturi in corp,respiratie suieratoare noaptea,stari de confuzie,frica de viitor,frica ca am vre o boala, si toate astea, stie cineva ce poate fi? ...va rog din suflet spune ti mi sunt disperat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Trebuie control medical serios, amanuntit, specializat. Iar tratamentul sa-l administrezi exact dupa cum a fost prescris; intreruperea lui duce obligatoriu la o a lua de la capat cu el.
Evita situatiile de panica dar si orice tigara simpla -chiar si mirosul de tutun, de fum.
Ai nevoie de efort ziua, de exercitii fizice -acestea iti vor da o stare de bine. Pierderea timpului cu lucruri de nimic sau cu placeri nesanatoase, nu vor ajuta corpul sa se refaca.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Un sindrom psihiatric indus de consumul de droguri. E frecvent la etnobotanice si poate aparea chiar si dupa o singura doza. Cauta un psihiatru specializat in asatfel de probleme. Te poate ajuta sa duci o viata normala, dar va dura si va fi nevoie de multa lupta din partea ta.

| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca suferi de anxietate. E boala care se poate vindeca prin autosugestie, tu singur trebuie sa gasesti calea pentru a scapa de ea. Desigur ca te poate ajuta si un psihiatru. Dar incearca sa gasesti o ocupatie ca sa mai uiti, sa faci sport care e foarte important si te face sa te simti mai bine. Daca ti se mai face rau ia un Extraveral, e din plante, nu iti face nimic rau, dar te linisteste.

Daca nu observi nicio imbunatatire, mergi de urgenta la psihiatru, exista riscul sa se agraveze, adica sa aiba impact asupra psihicului tau, anxietatea combinata cu depresia e cea mai rea.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu de ce tot insisti cu etnobotanicele alea, ok, nu-s bune dar la ce suita de simptome ai sau esti super panicat si somatizei sau ai mai multe probleme.

Mergi la mediul de familie, spune-i simptomele si o sa iti dea trimieri.

Consulta de te rog niste medici repede deoarece respiratia suieratoare e simptom de astm, si daca il lasi netratat o sa te sufoci la un moment dat fara inhalator daca ai o criza mai urata.

Răspuns utilizator avertizat
| Jitea a răspuns:

Nu ai nimic de la etnobotanice, depinde cat ai fumat, si cat puneai intr-un pai, exemplu, daca puneai 0.5 cm patrati de marfa in pai, si fumai 3-4 pe zi, nu ai nimic, insa daca fumai cu gramele, zilnic plicuri din alea mari, s-ar putea sa ai ceva.

| Lin_Mada_1997_pxQQ explică (pentru Jitea):

Trageam 2 fumuri la saptamana si am fumat de vreo 4 ori atat..adica 8 fumuri

| Jitea a răspuns (pentru Lin_Mada_1997_pxQQ):

Ba frate stai calm,de la etno nu ai nimic,iti spun sigur,eu stiu care e faza,asulta-ma bine,ti-ai luat film,atata tot,te-ai panicat prea rau pentru ceva banal,iar neavand pe nimeni sa-si exprime parerea te-ai inchis in tine,si esti depresiv,fa in felul urmator,du-te la doctor,spune ce ai patit,o sa-ti faca analizele, apoi treci pe la un psiholog, iar, povesteste-i ce ti se intampla, crede-ma ca va fi bine.

Răspuns utilizator avertizat