| Mihai1947 a întrebat:

Salut! De 3 zile am inceput sa am dureri sub maxilar, unde sunt ganglionii si de asemenea simt o oarecare inflamatie cand ma aplec de exemplu.
Presupunand ca am ganglionii umflati si ma dor, de la ce poate sa fie?
Precizez ca acum o saptamana am avut o problema(ma durea cand muscam) o masea care este pe partea cu durerea si de asemena am cateva afte in gura(afte fac de cateva ori pe luna, problema asta o am de cand eram mic).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cat despre afte... poti doar ameliora simptomele, iar cea mai buna terapie in acest sens este cea cu corticosteriozi topici, aceasta fiind si singura care ajuta intr-o anumita proportie si in cazul recurentei, dar se mai folosesc si tetraciclinele topice si topicele corticosteroidice sub diverse forme: spray, gel, pasta, apa de gura, crema.

Nu se cunoaste in totalitate care sunt cauzele stomatitei aftoase si nici nu se poate impiedica recurenta acesteia.
Cauzele pot fi multiple:
-consumul de alimente picante sau alimente la care se pot dezvolta alergii sau intoleranta ( de exemplu: capsune, ciocolata, nuci, oua, branza etc.);
-periajul prea energic si utilizarea produselor bucale ce contin lauril sulfat de sodiu;
-anumite bacterii bucale sau Helicobacter Pylori;
-carenta de vitamina B12, zinc si fier;
-boala celiaca;
-boala Crohn,
-sistem imunitar slabit, inclusiv prezenta virusului HIV.

In cazul tau, pentru ca spui ca le ai de copil, ma gandesc ca ar putea fi o reactie la anumite alimente. Poti incerca sa renunti cate o luna la cate un aliment din cele pe care le consumi si pot provoca alergii si vezi daca se amelioreaza ceva.Incearca asa cu toate alimentele si vezi la lipsa carui aliment recurenta scade si aftele se amelioreaza. Abia ulterior, incepi sa te gandesti la alte posibile cauze din lista de mai sus.

3 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ai ganglionii inflamati, poate avea legatura cu maseau de care spui ca te durea, deoarece ganglionii limfatici se pot inflama si din cauza infectiilor la dinti si masele, printre alte cauze.
Poate ar fi bine sa treci pe la medic pentru a primi tratament.
Multa sanatate!

| NunuNini a răspuns:

Din tot ce spui, cred ca ai infectie la masea. Mergi urgent la stomatolog. Daca se extinde (cum descrii) vei avea complicatii urate.
Rezolva si problema aftelor, nu te culca pe-o ureche fiindca le ai de copil.

| Anonimul151 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la un medic stomatoloc sa vezi carebar fi problema.Aftele nu apar de la durerea de masea.Iar problema cu maseaua, daca te doare cand mananci pe ea sau cand musti poate fi de la nerv.Atunci iti este recomandat sa iti scoata medicul stomatolog nervul.Am avut aceeasi problema recent si mi-am scos nervul si nu am mai avut probleme. Sfatul meu este sa nu o lasi sa se strice, pentru ca daca va trebui sa te duci la extractie exista riscul de complicatii de ex hemoragie (sangerare cateva ore fara oprire) chiar acum 2sapt am fost la extractie si am facut intr-un fel hemoragie dar nu asa grava, orice am facut nu se oprea sangerarea.Deci sfatul meu este cat mai repede te duci cu atat de repede nu te va mai durea, si nu vor exista complicatii

Sper ca te am ajutat