| anonim_4396 a întrebat:

De câteva luni am o problemă: când văd pe la știri sau aud pe la alti oameni de tot felul de boli mă gândesc că și eu aș putea să le am, Doamne ferește, aș vrea să mă ajutați va rog sa uit de boli și de moarte și de astfel de rahaturi. Stiu că cea mai eficienta metoda pe care o sa o și aplic este sa merg la un psiholog, dar deocamdată nu am timp, vreau să mă bucur de viață cum o făceam înainte. Vă mulțumesc din suflet!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am fost la fel ca tine plus ca suferea si de sindromul studentului la medicina, stai linistit nu ai nimic bolile nu se iau asa usor esti doar ipohondru totu e in mintea ta

| MihaiEugen a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam asta cred că e... Sunt prea informat la biologie și vad pe la tv tot felul de rahaturi aud și pe la rude de tot felul de boli, dar nu gripa sau răceli, pentru că știu că acestea se pot vindeca, îți mulțumesc mult!

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Se numeste anxietate si este cam de psiholog.
Daca deja iti faci griji inseamna ca boala si-a facut cumva loc, dar nu te speria se poate trata si de ce nu vindeca.
Si nu in ultimul rand iti faci griji degeaba, bolile nu se iau asa usor si nu se iau prin ecranul de televizor, o aluzie a faptului ca voi stati mai mult pe tv sau PC decat sa iesiti happy

| MihaiEugen a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mă refeream la gripa și răceli, și pe la televizor și mai vorbeau și niște rude despre tumori pe creier și mi se ridicase parul pe mâini de frica

| Jouliete a răspuns:

Trebuie sa te asiguri ca nu iei boli din jur, dar si sa duci un stil de viata sanatos. Nu trebuie sa iti fie frica, dar sa iti faci si controalele la timp pentru a te pune la punct in caz ca ai putea avea ceva.