| George282000 a întrebat:

De câțiva ani încoace ( aproximativ 5 ani) mă chinui să mă îngraș dar nu reușesc orice as face. Daca e sa pun câteva kilograme in plus (2-3 kg), peste câteva zile când mă cântăresc, tot la greutatea inițială ajung. De ce?
PS: Mănânc destul de des, am 3 mese pe zi la sigur, fac mișcare am încercat și cu proteine, dar fără rezultat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci masa musculara, nu pui grasime, oricum chestia asta cu "vreau sa ma ingras" e o faza prin care treci acum, sa nu crezi ca toata viata ta vei ramane la varsta la care esti acum, oamenii imbatranesc, metabolismul va incetini si o sa te lupti cu kilogramele, deci, ai grija ce iti doresti ca poate nu e chiar ce iti doresti.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Fi fericit cum ești, alți se chinuie sa de-a kilogramele jos. Tu ai arderile de grăsime rapide. Să știi cu vârsta, corpul se schimbă deși nu e ceva stas, sunt persoane slabe pe întreaga viață. Daca tu ești bine hrănit și nu ai nici un fel de anemie, înseamnă că ești perfect sănătos. Bucură-te de viață!

| PumpkinDoll a răspuns:

De ce ai vrea sa te îngrași? Arăți ca un zombie? Și dacă arăți că un zombie, de ce să te îngrași, nu mai bine îți dezvolți masa musculara?

| Vikaa a răspuns:

Aceeasi problema am si eu, avem arderi de grasimi rapide.

| George282000 explică (pentru Vikaa):

Da și este foarte enervant.

| qwertpro a răspuns:

Salut,exact asa sunt si eu, am 1, 80m inaltime si am doar 57kg, si oricat as incerca sa ma ingras nu pot.Practic karate de multi ani, si nu prea am pus masa musculara, nici sala nu m-a ajutat.Medicul mi-a spus ca nu pot face absolut nimic in privinta asta, asa e genetica, desi cu timpul tot ne vom ingrasa, e ceva doar temporar de la varsta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru qwertpro):

Nu exista genetica, iti dau eu instant un regim (nesanatos) prin care te ingrasi garantat: 40-50 de crispy strips de la KFC + 60 de portii de cartofi pe zi.

Din 3 in 3 ore iti antivomitive, daca nu poti manca atat. Vorbim dupa.

Eu am mancat intr-o zi 26 de pulpe de pui si 30 de portii de cartofi, cand am vrut sa-mi verific limitele, deci se poate.

| qwertpro a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca vrei sa iti distrugi stomacul si organismul atunci buna idee.

| Cosmin86 a răspuns (pentru qwertpro):

Chiar am spus ca nu e sanatos, am vrut doar sa dau un exemplu extrem, ca mor cand aud oamenii ca "asta mi-e geneticul".

La fel ca aia ca "eu nu pot sa slabesc", ia du-te 3 luni intr-un lagar de concentrare, sa vezi cum esti piele si os dupa laughing

Dar trecand si la chestii mai sanatoase, tu ai vazut cat mananca atletii de forta? Campionul mondial la inot mananca 10.000 kcal pe zi, bodybuilderii mananca 4-5 fripturi pe zi + garnituri si multe altele, etc. Un strongman dupa antrenamentul de seara mananca 1 kg de carne (asta dupa ce pe parcursul zilei a mai bagat 2-3 kg de carne).