| Marius-Andrei_Olteanu_1996 a întrebat:

Salut! De ce după ce mănânc sau stau întins în pat simt câte o bătaie puternica a inimii în piept și în gat? Ce ar putea sa fie? Când stau în pat aud ca un fel de lighid nu știu cum sa ma exprim și după am câte o bataie puternica a inimii. Poate sa fie ceva de la stomac?
Dacă ma întorc de pe stânga pe dreapta în pat la fel aud și am palpitații

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Absolut nimic, este doar o bataie perfect normala a inimii.
Prea multe inventii de simptome, pentru un om normal si sanatos. Acest lucru se intampla la absolut toti oamenii care sunt vii, doar la morti nu mai bate nimic.

dupa cum vad in istoricul intrebarilor tale d epe forum, tu suferi de IPOHONDRIE (Boli inchipuite si inventate) si ti-as recomanda sa nu-ti mai induci stres inutil, cand este atat de tanar si sanatos, ca te imbolnavesti mental.

Fa un sport, iesi afara si bate mingea zilnic, ori alearga pe jos, ori cu bicicleta macar 1 ora pe zi ca sa scapi de stres, anxietate si inventarea de simptome si boli pe care nu le ai in realitate.

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut! Ce descrii tu sunt niște extrasistole postprandiale(după masă). Mănânci pana ajungi la nivelul de sațietate? Ideea e ca dacă consumi multe alimente apare dilatarea un pic excesivă a stomacului in volum și poate sa îți dea aceste stări. Pentru ca prin intermediul diafragmului, stomacul are raport cu cordul. Stomacul creste in volum, comprima diafragmul și asta ajunge la cord care raspunde printr-o extrasistola (o contracție in plus a inimii) pe care tu o percepi ca un ritm anormal și e deranjanta pentru ca se abate de la ciclul cardiac clasic. Dacă consultul cardiologic și ECG-ul sunt ok, atunci cel mai probabil asta e.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Poate fi si atac de panica.
Magne B6 si Sedatif PC.
Fara substanțe interzise.
Oricum medicul de familie iti poate da trimitere la un specialist sau mai multi, inclusiv psihiatru.
Sanatate,

| Robert2526 a răspuns:

Fara un control serios nu iti poate da nimeni un diagnostic concret pe internet. Din ce explici, pare a fi vorba de o tulburare de ritm cardiac, dar necesita investigatii. Nu este ceva grav, este destul de comun, dar majoritatea oamenilor ignora astfel de lucruri din pacate. Mergi la medicul de familie si cere o trimitere la cardiologie.

Ai facut vreodata un EkG?

| Marius-Andrei_Olteanu_1996 explică (pentru Robert2526):

Salut! Am făcut ekg și ecocardiograf și au ieșit bine amândouă, ekg am făcut de 3 ori ca am fost la urgente datorita la palpitații și dureri în piept, nu mai am palpitațiile ce le aveam odată și nici durerea în piept dar ma supăra ce am scris mai sus

| Robert2526 a răspuns (pentru Marius-Andrei_Olteanu_1996):

Mergi si cere o trimitere la cardiologie in ambulatoriu, la urgenta se asigura doar ca nu mori, in rest nu se ocupa prea mult de tine. Mergi sa te vada un cardiolog. Este posibil sa iti monteze un holter ekg pentru monitorizare de 24 de ore. Sunt simptome clare de tulburare de ritm cardiac, din pacate, de cele mai multe ori nu apar pe ekg

| vasileparnaie a răspuns:

Iese hulk frate