| pulx a întrebat:

De ceva timp ma inteapa plamanul stang. Fumez de 2 ani si am 20 de ani. Ce ar putea fi? Va rog sa tratati ca atare aceasta intrebare... Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Gogu4545 a răspuns:

Sa te duci la un doctor sa-ti faca o radiografie? Te duci la medicul de familie sa-ti dea trimitere si de acolo intereseaza-te de un medic bun

| pulx explică (pentru Gogu4545):

Asta am sa fac. Dar la 20 de ani si fumand doar de 2 ani de zile...

| Gogu4545 a răspuns (pentru pulx):

Probleme la plămâni nu apar doar de la fumat. Poate sa fie orice alta chestie. O răceală veche, o pata pe plămâni de la nu stiu ce substanta de prin aer. Bunicul meu a murit de cancer la plămâni si nu a fumat in viata lui. Celălat bunic a fumat ca un birjar de la 8 ani si a murit de bătrânețe.

| pulx explică (pentru Gogu4545):

Da sa stii ca am avut o raceala la plamani la 12 ani si mi-a ramas ca un chist. laughing

| pulx explică (pentru Gogu4545):

Oricum, m-am cam lecuit azi au fost ultimele tigari fumate. De maine ma apuc de alergat si de un regim alimentar echilibrat.

| sierra1 a răspuns (pentru pulx):

Felicitări! Nu te lăsa adus la vechile metehne

| pulx explică (pentru Gogu4545):

Nu am nica de la fumat dar oricum ma las laughing e greu tare stau in casa ca sa nu mai fumez laughing e junghi dela intercostal nebuneli... De la curent si stat mult jos... Sedentar si eu

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum adica ce ar putea fi?
Evident ca, plamanul este afectata de fumat!
Mergi la medic sa-ti faca analize amanuntite si spune-i cat fumezi pe zi.
in orice caz, daca au inceput durerile, este indicat sa renunti definitiv la fumat.

| LPCTSTR a răspuns:

Merita tratata ca atare cand fumezi si nici macar nu esti constient de efecte?
Cat de inconstient poti fi?
Mergi la medic.
Si poate te lasi de fumat...zic si eu.

| qest11 a răspuns:

Pe tine e posibil sa te intepe altceva, cum ar fi un muschi, chiar daca te doare cand respiri. Se mai intampla de la curent, tu transpirat fiind. Cand ai probleme cu plamanii de regula apare tusea, suiereala in timpul respiratiei, insuficienta respiratorie. Daca poti trage puternic aer in piept, si sa-l tii macar ceva timp, e de bine. Din ce stiu plamanii dor in spate. Eu m-am lasat de fumat in 2009, nu le mai suportam, aveam stari de greata. Am scos o tigara si am zis ca aia o sa fie ultima, si asa a fost. Pe vremea cand fumam intens, prin 2004, tigarile de top erau 33000, adica 3, 3 lei, erau un chilipir. Starea de rau combinata cu scumpirile repetate, m-au convins sa renunt. Nu va mai zic ca am frecvent cosmaruri noaptea, ca ma apucasem din nou, si ma simteam cum nu ati vrea sa stiti. Daca prin absurd fumatul nu ar mai dauna sanatatii, tot nu as mai fuma.