| Diana1234Maria567P1 a întrebat:

Salut, de ceva timp ma tot durea măseaua asa ca m-am dus la dentist și a zis ca trebuie scoasa după ce a curățat zona peste o săptămână ma programat sa facă extracția, și ceea ce ma uimit a fost ca nu m-a pus sa fac radiografie este lipsa de profesionalism sau chiar nu era nevoie?
Dau fundă răspuns rapid

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu intotdeauna se face radiografie. Pentru ca si-a dat seama care este problema. Vroiai sa mai dai bani si la radiografie?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unele cabinete au ei aparatura necesara si o sa i ti faca radiografia inainte de a scoate maseaua, deci sunt profesionisti.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai mi-a scos o fără radiografie

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Diana1234Maria567P1):

Atunci e ok cum au decis doctorii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Acum, dacă ți-a extras-o, fapta e consumată.
Dar, in locul tău, eu ceream părerea și altor dentiști. Fiindcă (aproape) întotdeauna, unul din zece medici, va încerca si salvarea rădăcinei dintelui, dar pentru acest lucru, era necesar să faci radiografie.
Apoi se punea un sift și îl imbraca cu un dinte fals.
Doar că extractia e o procedură mai simplă. big grin

Dupa extractie nu e permis să "sugi" din măsea ( procedeul e valabil, atunci când te înteapă cu un ac la radacină, ca sa dea drumul puroiului).
Pansamentul steril pe care ti l-a pus trebuia tinut acolo, intre dinti, până sângerarea se mai diminua.
Poti sa si elimini (prin scuipare) daca simti nevoia, dar fara să fortezi prin "supt" ( ai vazut si tu ca fluxul e mai abundent, după).
Si parcă stiu ca nu se mănâncă absolut nimic timp de trei ore, iar dacă ti-e foarte sete in acest timp, se putea bea cu paiul.
Nu mi-am mai extras o măsea de ani de zile, cred că acum aș muri de frică dacă aș fi in situatia aceea.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru floresdemayo):

Nu am simțit nimic nici când mi-a tras-o nici când mia făcut anestezie dar după 1 ora nu mai puteam de dureri și aveam și temperatura

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! In mod normal trebuia sa faci radiografie.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru Aasdfghj):

Pai da, da chinuit sa o scoată mai ales ca o rădăcină era puțin îndoită

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot timpul mi s-a cerut radiografie. Poate a mai avut de la tine dar daca nu atunci e lipsa de profi

| AndreySebY123 a răspuns:

Caria s-ar putea sa fie prea mare și de aceea trebuie scoasa. Dar ar fi bine sa faci și o radiografie. De curiozitate la ce dentis ai fost?

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru AndreySebY123):

Da ai dreptate caria a fost uriașă o am de la 13 ani și acum am 17, pai acum ce rost mai are sa fac radiografie pentru ca deja mi-a scos o

| Diana1234Maria567P1 explică:

Țin sa menționez faptul ca ma doare trapezul sau am febra nici eu nu știu, și azi noapte nu am dormit de loc din cauza extracției

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Diana1234Maria567P1):

O sa te mai doara locul unde a fost maseaua si pentru ca sa suporti durerile trebuia medicul sa i ti prescrie calmante sa-ti dea retetă.

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Acum nu ma mai doare dar după ce am plecat de la dentist mi-a dat ceva sa țin acolo eu nu am știut de-ce mi-a dat acel lucruri și peste 5 minute l-am scos și sângerarea continua eu credeam ca este infecție și tot sugeam sa iese sângele apoi când am văzut ca după câteva ore nu se opreste am întrat pe internet și am citit și apoi mi-am dat seama ca sângerarea trebuia oprita pana la ura am pus tifon și am ținut cam 1 ora, eu nu am mai trecut prin asa ceva și doctorul nici nu mi-a spus de-ce sa țin tifonul acolo.

| Feri5 a răspuns (pentru Diana1234Maria567P1):

"eu credeam ca este infecție și tot sugeam sa iese sângele apoi când am văzut ca după câteva ore nu se opreste am întrat pe internet și am citit și apoi mi-am dat seama ca sângerarea trebuia oprita" -> chiar ai stat câteva ore să sugi sânge? Nu e posibil așa ceva! Poate cel mult o oră, dar dacă ai stat câteva ore, atunci înseamnă că nu mai ai sânge în tine happy
Înainte de extracție trebuie făcută radiografie. Ea se face fie la medicul dentist, fie la un cabinet sau o clinică privată de radiologie. Este absolut necesar asta pentru ca medicul dentist să vadă exact unde e caria și să-și facă treaba ca lumea. Dar, înainte să mergi la dentist, trebuie mai întâi ca tu să faci o radiografie! Deci, înainte să îți scoată măseaua, trebuia să întrebi pe dentist dacă este necesară o radiografie. Deci medicul și-a făcut bine treaba, era datoria ta să întrebi!

| Diana1234Maria567P1 explică (pentru Feri5):

Eu am fost pentru prima oara el trebuia sa îmi zică ce sa fac