| Zann10000 a întrebat:

Salut,duminica seara am băut 5 beri cu alcool 5%, am vomitat duminica seara de 3 sau 4 ori, dupa luni mi-a fost rău, am avut frisoane și stări febrile și am vomitat de vreo 3 ori,nu am putut dormi noaptea și am avut spasme, după ieri mi-a fost rău dar nu am vomitat și azi am mers la medic și mi-a spus ca de ce am stat atâta până azi dacă mi-a fost așa rău. I-am spus cum mă simt și a spus să revin la ora 1 că nu era medicul acolo și asistenta a spus că de la alcool se trag aceste stări, credeți că e mult 5 beri având în vedere că nu sunt obișnuit cu alcoolul? Am făcut ceva complicații?
Simptome am,spasme în somn,insomnii, călduri in corp dar nu am febră, amețeli, după ce mănânc simt un disconfort la stomac, palpitații, am avut dureri de cap și o stare de rău și alertă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, e mult. Poți bea un pahar pentru relaxare. Te-ai intoxicat. Toxic înseamnă otravă.

| Zann10000 explică (pentru sadrian46):

Is f prost

| sadrian46 a răspuns (pentru Zann10000):

Am avut prieten. Eu beam un păhărelm 50 ml, el 1/2 l de tărie. Acum nu mai beau. La el 1/2 l de tărie era ok, conducea așa mașina și motocicleta fără accidente, asta ani la rând A decedat la 4i de ani cu diagnosticul degradare alcoolică totală. Când a decedat arăta ca un moșneag de 80 de ani.

| mihai69 a răspuns:

5 beri de... 500ml, sau la 2 l?
Oricum e mult dacă nu ești obișnuit cu alcoolul.

| Zann10000 explică (pentru mihai69):

Bere la doza am băut

| dullcat a răspuns:

Daca stii ca nu bei de obicei, nu e intelept sa sari asa si sa bei oricare doza pe care o prinzi, cu trebuie crescuta aceasta cantitate treptat, in timp. Vei supravietui, dar daca tii la sanatatea ta, ar trebui sa eviti asa episoade.Astepti ca noi sa spunem ca nu e nicio problema? Asculta de medic, nu de cei care vor aparea pe aici zicand ca ei beau si 5 litri si nu au nimic.

| sammie a răspuns:

Dacă nu ești obișnuit ar trebui să începi cu câte un păhăruț pe zi nu cu 5 beri. Ar trebui să stai acasă mai mult sau internat.

| AmandinaDragan a răspuns:

Este mult cat ai baut. Ti-ai deranjat flora stomacala. Iti revii intr-o zi. Nu mai bea alcool.