| Mariadk544 a întrebat:

Salut! E normal să fac pipi des? Eu de mica am aceasta problemă, adică beau apă și după 10-15 minute sau maxim 30 am nevoie din nou la baie. Și e foarte enervant, asa ca am început să nu mai merg când am nevoie și mă duc abia peste o oră sau când am chef. Că dacă m-as duce de fiecare dată când am nevoie, as merge la baie toată ziua. Mă mir cum oamenii după ce beau apă au nevoie la baie abia după 2 ore sau mai multe. Cum puteți frate? Sor-mea după ce bea apa are nevoie abia după 3-4 ore uneori și 5. Cum? M-am săturat, nu mai pot, adică ce pot să fac să nu mai am nevoie la baie la un timp scurt după ce am băut apa? Și când merg in concediu cu familia, ei opresc la o benzinărie când are sor-mea sau maica-mea nevoie. Și vă dați seama că eu trebuie să rezist în jur de 4-5 ore până opresc ei, nu? Și mi se adună ff mult, pentru că nu pot să stau nici fără sa beau apă și mă doare că sunt plină de apă, nici nu ma pot mișcă și ma doare vezica cum ar veni și e groaznic. Nu vreau să mă duc la medic, că sigur va zice să nu mai beau apă sau ca sunt bine, sfaturi? Și nu e vorba de apă, e vorba de timpul în care mă duc la baie după ce am băut apa. Helpp

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu: bea apa mai rar si nu vei mai merge atat de des la urinat!

| AlexandraIris22 a răspuns (pentru Violleta2022):

Ăsta nu e deloc un răspuns care chiar ar putea ajuta pe cineva. Mai ok ar fi să meargă la un medic. Ar putea fi semne de diabet insipid(în cazul naşpa) sau poate e doar ceva psihologic. Dar în orice caz, soluția nu e să se hidrateze mai puțin decât simte nevoia. Iar medicul ar putea ajuta mult in situația asta, e clar că e o problema, nu ar avea de ce să zică ca e ok fara să-i dea vreun sfat.

| sierra1 a răspuns:

" E normal să fac pipi des? Helpp"

fă o vizită la un urolog dacă ții la tine