| 5555Anonim5555 a întrebat:

Salut, este normal să am 54kg la 15, aproape 16 ani? Sunt băiat, am 1.71
Am început în ultima lună să mănânc untura pe pâine cu zahăr, slănină și carne, dar tot nu pot să pun pe mine broken heart(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Whitesnake99 a răspuns:

La 1.71 mi se pare destul de bine. Eu aveam 53-54 dar la 1.79. Eram scobitoare. Ai un metabolism accelerat probabil. Ideal e sa pui muschi nu grasime asa ca lasa slanina si baga proteina la greu. Piept de pui, vita, porc - de toate, fripturi, cefe, cotlete + oua, peste, branzeturi bogate in proteina, samburi - nuca, migdale, legume, fructe, dar si carbohidrati - orez, paste, mamaliga, fasole. Paine doar integrala/secara. Dulciuri putine. Fast food o data pe luna sau deloc. Multa apa. 3.5l/zi. Sport la greu. Somn 8 ore. Vitamine C, D, Zinc, magneziu, Omega 3-6-9 etc.

| TalentDinPântec a răspuns (pentru Whitesnake99):

Barosane....se pare ca tu vrei să-l faci Hulk.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem sa lasam si noi intrebarile la misto deoparte si sa fim onesti?
Pe bune "untura pe paine cu zahar, slanina si carne"? Inca nu ai buletinul facut sa inteleg.

| 5555Anonim5555 explică (pentru anonim_4396):

Bă, acum să fiu sincer untură cu pâine și zahar am mâncat doar de câteva ori luna asta. Dar crede-mă că știu ce zic. Am stat 6 ani la bunica din partea tatălui și eram foarte sărac, acolo am mâncat așa ceva. In prezent stau la tata, mama și bunica din partea mamei și o duc mult mai bine

| RalucaRalu2 a răspuns:

Da. Este normal. Nu te panica degeaba. Accesul de alimente grase dăunează.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Conteaza foarte mult si ce moștenesti genetic.
De asemena alimentația echilibrată, sportul sunt esențiale pentru sanatate. Orice exces alimentar dăunează în timp.
Încearcă să practici un sport, mergi la sala mai bine