| Tzigaret a întrebat:

Salut.
Este vreo problema daca imi bate inima la efort?
Am observat de vreo 3 ani ca la un efort mai intens incepe sa imi bata inima destul de repede.
Spre exemplu azi dimineata mi-am facut patu in graba..si m-am fortat, m-am aplecat de mai multe ori si dupa am observat ca inima batea foarte repede...cred ca pe undeva la 130 batai, si face asa doar cand ma fortez mai tare, cand umblu normal, fac miscare nu am probleme, de asemenea cand sunt pe loc repaus pulsu meu este normal la 60 65..si nu ma simt rau atunci in momentele alea de efort intens, doar ca bate inima foarte repede si oboseala, si respir mai repede, imediat cum ma pun jos in 2 3 minute se opreste.
Tin sa mentionez ca nu am facut sport niciodata, am fost sedentar chiar multi ani, nu am conditie fizica, nu sunt obez, am 20 ani.
Ceva pareri sunt bine venite, dau funda, mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristianXP25 a răspuns:

Parerea mea ar fi ca :
130 la efort este ceva normal ..eu am undeva la 70-80.(fara efort).
chiar tu ai spus, te citez : "m-am fortat, m-am aplecat de mai multe ori".
Atat timp cat tu nu ai o stare care sa te incomodeze ..este normal.
Nu te simti rau, nu ai nimic sa te incomodeze( gen sa te tina din respiratie) este perfect normal.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pot sa cred ca ai ajuns la 20 de ani si nu stii ca, atunci cand facem sport, bataile inimii cresc, ceea ce este perfect normal!
Sedentarism la 20 de ani, inseamna probleme mari de snatate intr-un viitor apropiat.
Sfatul meu este sa te apuci serios de ceva sport, cumpara-ti o bicicleta si iesi zilnic la plimbare 1-2 ore, asta ajuta in prima faza.

| Tzigaret explică (pentru Violleta2022):

Stiu ca atunci cand facem sport pulsul creste, insa eu nu pot face nimic ...ma fortez doua minute si imi bate inima de zici ca am fugit 10km, nu am mentionat nimic de sport.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tzigaret):

Nu ceriz ca ar fi timpul sa tragi de tine si sa faci ceva? Pentru ca, sa-mi fie cu iertare, daca la 20 de ani esti asa, la 30 de ani...nu mai existit!
Apuca-te de sport baiete! Azi 5 minute, maine 10 si zilnic urci cu cate 5 minute efortul fizic si vei observa ca incepi sa slabesti si conditia fizica ti se imbunatateste, iar la sfarsit de luna, conditia de sanatate creste, ajungand in 6-12 luni, sa devii un om normal si sanatos.

| Tzigaret explică (pentru Violleta2022):

La 20 ani sunt "asa", asa cum?
Am zis cumva ca sunt o putoare fara viata, care sta toata ziua inchis in casa la calculator? NU
Fac sport zilnic cate 30 minute pe zi, mers plus alergat ( ce tine de sport) si in cursu zilei ma ocup cu alte activitati, nu ma ocup cu sala pentru ca nu prea am timp de ea, si nu am nici alte boli de sanatate, cantaresc 65kg.
Oricat sport fac, problema cu palpitatiile nu se rezolva..nu e problema de conditie fizica, depun un efort intens pentru o secunda si inima bate de imi sare din piept...si sunt obosit de parca as fi fugit 10 km...de ce nu simt asa si atunci cand alerg sau merg normal?

| Donsavas a răspuns:

Salut! Cand faci efort,inima bate mai repede, nu mai tare. Ea nu se oprește cand esti in viata, cum te-ai exprimat. Sedentarismul este problema ta. E perfect normal sa simti aceasta schimbare fiziologica cand tu lenevesti si dintr-o dată depui efort. Tie ti se pare anormal sau patologic pentru că nu esti obisnuit cu efortul. Parca esti pensionar. Mergi la sala si daca tot iti faci atatea griji, vorbește cu un cardiolog despre asta sa-ti mai elimini din păreri. Anxietatea si lenea se trateaza la psihiatrie, ca sa stii, asta in caz in care nu ai nimic fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te sperii ca iti bate inima cand depui efort, daca ai avea febra musculara ce ai face, ai intra in panica? laughing Fa sport, omule, n-ai idee cat rau iti faci. Daca nu esti obez, nu inseamna ca esti sanatos.

| Tzigaret explică (pentru anonim_4396):

Stai chill ca stiu ce e ala atac de panica...am trecut prin multe happy timp de 13 ani.
Sport fac, si nu am probleme cu palpitatiile cand fac sport, doar intr-un moment intens de efort.ce exemplu sa dau ..cand car greutati..sau am taiat odata lemne cu toporu si in 2 minute am fost terminat cu puls 150...si oboseala puternica...dar in fine o sa consult un cardiolog, e cel mai bine, mersi pentru raspuns totusi happy

| Simonasimona1992 a răspuns:

Pai.ti-ai dat singur si raspunsul : Esti sedentar. E normal sa obosesti repede la eforturi, fie ele cat de mici. Mai ales daca mai si fumezi. Nu ai rezistenta, aparatele cardiovascular si pulmonar sunt prea putin dezvoltate - din lipsa de miscare, sport.
Astea se regleaza in timp
Incepe sa faci miscare regulat si vei vedea ca nu vei mai avea problema asta.
Si da, este normal
Spor!