| CiprianTunaru a întrebat:

Eu acum am 1.72 si 65kg. Am slabit de la 80kg mâncând 900 calorii pe zi timp de 2 luni. Eu acum vreau sa mă mențin şi să rămân la 65kg. Credeți că dacă o să adaug mai multe calorii decât 900 este posibil să mă îngraş? Dacă nu cam câte calorii ar trebui să mănânc să mă mențin? Am 15 ani si sunt băiat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Depinde cati carbohidrati adaugi la alea 900 de caloriiwinking

| nugasescusernameliber a răspuns:

Atentie la paste, paine, orez, cartofi. Consuma in continuare proteine si legume, chiar daca maresti numarul caloriilor, nu te vei ingrasa cat timp nu sunt prajeli. Zaharul redus la minim sau cel mai bine eliminat. Fructe doar pe stomacul gol, si cu moderatie.
Si ai putea face un sport, orice activitate fizica care sa elimine surplusul caloric. Hidratarea este si ea importanta, si ma refer la apa, nu sucuri, si bineinteles, odihna.