| AliSimpluro a întrebat:

Salut. Eu anul trecut aveam 93 kg, slabisem in vreo 3 luni pana in vara 20 kg, ajunsesem la 72, dupa care am slabit incet pana ce am ajuns acum pe la 64 kg. Sunt baiat, am 17 ani si un 1.72 inaltime. De acum 1 luna am slabit 2kg. Mananc pe zi in general cam 1200-1400 de calorii. Mai rar, chiar si 800. Vreau sa incetez sa mai slabesc, pentru ca nu vreau sa imi dereglez organismul. Eu am slabit doar prin infometare. Ma tem ca daca mananc 1800-1900 de calorii sau de cat are nevoie organsimul, voi lua in greutate, ca ma gandesc ca poate s- a incetinit metabolismul. Imi puteti da vreun sfat? Am mai pus si intrebarea asta ieri, dar nu s-a publicat parca. Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intre varsta de 16 si 30 ani si eu am avut acelasi inaltime si greutate (64kg), cu toate ca mancam foarte mult.
E adevarat, la aceea varsta am alergat mult (si dupa fete big grin ).
Dupa ce m-am insurat, am luat pe mine greutate, datorat obiceiurilor schimbate (mancare si stil de viata mai regulata).

| dullcat a răspuns:

08. Am postat o întrebare, dar nu a apărut pe site. Ce se întâmplă?
Dacă întrebarea pe care tocmai ai trimis-o nu a apărut încă, nu-ţi face griji, aceasta va figura pe site în cateva momente, adică atunci când pagina va fi reactualizată. Întrebările postate de utilizatorii noi vor fi iniţial vizibile numai autorilor lor şi utilizatorilor logaţi. Acestea vor putea fi accesate de toata lumea dupa ce vor fi vizualizate de minimum 20 de utilizatori logaţi, fără a fi raportate. Dacă întrebarea cumulează minimum două raportări, ea va fi respinsă de pe site şi va ajunge în atenţia administratorului site-ului. - https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Dragobeta a răspuns:

Ai mare grija cu revenirea la o alimentatie mai bogata. Pui mai usor decat dai jos. Si pui mai mult.

| AliSimpluro explică (pentru Dragobeta):

Spunand ca sa am grija, ce este de facut?

| Dragobeta a răspuns (pentru AliSimpluro):

Nu mananci mai mult. Mentine-te la limita.
Si continua cu miscarea. Nu numaidecat sala sau sport. E suficient sa mergi pe jos 1/2 ora.