| monamonkey a întrebat:

Eu azi m-am trezit la 4, din cauza ca nu am dormit toata noaptea, m-am culcat la 10 dimineata, nu am putut sa dorm.

Ma puteti ajuta in privinta asta? As vrea sa dorm pe la 1-2 noaptea. Ce imi recomandati sa fac? In afara sa beau ceai de musetel sau sa beau lapte cald, aveti recomandari? Numai bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stai cat mai putin la Tv si calculator si in nici un caz dupa ora 22.00< sa sari peste o noapte de somn in loc sa te culci la 10 dimineata si sa te culci la 11 seara direct (peste inca 13 ore).

| monamonkey explică (pentru Brigaela):

Eu daca as vrea sa dorm, sa zicem pe la 1 noaptea sau 2, ce as putea face? in mod natural

| Brigaela a răspuns (pentru monamonkey):

Sa inchizi calculatorul, tv-ul si mobilul cu minim doua ore inainte de culcare, sa te trezesti cu alarma la maxim 8 ore de somn, sa nu dormi in plus si sa muncesti macar 12 ore pe zi

| monamonkey explică (pentru Brigaela):

Eu am 20 de ani, nu fac nimic, n-am mai fost la sala de o saptamana, fumator. Maine ar trebui sa ma trezesc devreme si de aia am postat intrebarea asta ca sa ma ajute cineva daca stie, de aia vreau sa dorm la ora 1-2 in seara asta. Nu-mi trebuie informatiile alea ce sa fac in general.

| Brigaela a răspuns (pentru monamonkey):

In seara asta nu poti face absolut nimic ca sa adormi. Trebuie sa-ti reglezi somnul cu minim 5-6 zile inainte de ziua cand trebuie sa te trezesti devreme. cel mult, poti sari complet peste somnul din noaptea asta. Avand rezerve ed energie, nici nu vei simti maine.
Si la 20 de ani nu poti sta degeaba. gaseste ceva sa faci voluntariat, invata, munceste in casa, dar macar 12 ore din zi ocupa-ti-le cu munca serioasa, altfel te vei degrada si in 2-3 ani vei ajunge o leguma.