| Alexandru250201 a întrebat:

Salut, eu sufar de TOC si am cautat acum ceva timp pe net sa vad daca ma pot vindeca de ea de tot si am dat de o pagina in care zicea ca da, dar daca fac o terapie numita ERP (din engleza de la exposure and response prevention). Am incercat ce a zicea acolo si vreau sa va zic ca functioneaza si usurel cu usurel revin la normal dar nivelul de anxietate in perioada asta e mare iar faza nasoala este ca apar ganduri si compulsii vechi, parca nu se mai termina, nu stiu nici in cat timp m-as vindeca daca urmez acest tratament singur. Faza este ca vin tavalug peste mine si nu stiu cum sa le fac iar fata, parca nici Erp nu ma ajuta si as vrea sa ma ajutati voi cu un sfat, tehnica, ceva pentru a mai scadea din anxietate sau sa castig controlul asupra gandurilor din nou

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Și la medic ai fost?

| Alexandru250201 explică (pentru ancaval):

La medic am fost de la 15 ani pana la 18 si ma gandesc ca nu prea si a dat silinta pentru ca daca si o dadea acum nu mai puneam intrebarea asta si eram un om normal, imi prescria niste pastile si atat, nu discuta cu mine mai multe, sa incerce alte terapii etc.

| ancaval a răspuns (pentru Alexandru250201):

Eu nu cred că NU și-a dat interesul. Omul știa sigur despre ce e vorba și care e procedura.
Referitor la tine, dacă NU ești mulțumit, poți schimba medicul.

| oz_1736 a răspuns:

Ce am citit despre ERP este un fel de placebo. Daca crezi in el e posibil sa functioneze. Tratamente sunt multe. Trebuie sa-l gasesti pe cel potrivit tie. Mai schimba-le pana il gasesti pe cel care iti inspira incredere. Imi pare rau ca nu pot sa-ti spun mai multe

| Alexandru250201 explică (pentru oz_1736):

Sa stii ca, chiar am incredere in ERP, numa ca imi scapa de sub control uneori din 'odisnuinta'. De asta am pus intrebarea, sa caut niste modalitati de a face sa functioneze la fel