| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Fac sala de cateva luni si tot de atat m am lasat de fumat. Azi am fumat o tigara cu niste prieteni vechi.
Ma intreb, o tigara odata la 3-4 saptamani are ceva?
Sau tigara pe care am fumat o azi imi afecteaza considerabil?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

O tigara nu omoara, dar ai grija sa nu devina obicei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca spuneti ca nu m a afectat acea tigara atunci pot spune ca m am linistit in seara asta. oricum am sa vorbesc cu un medic cand voi avea timp ca sa fiu suta la suta sigur.
Si n legatura cu dependenta : eu m am lasat de foarte mult timp happy nici nu am pofte.

| catablondu a răspuns:

Salut, iti raspund din propria experienta, o tigara la 3 / 4 saptamani nu te afecteaza in nici un fel. Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| y0nutz3ly a răspuns:

Exista riscu sa te reapuci...dar nu cred ca strica...si afecteaza si fumul de la prietenii tai daca fumeaza langa tine si vine fumul in tine

| ITHelper a răspuns:

O tigara iti scurteaza viata cu 7 minute. Iti afecteaza RAU plamanii. Daca fumezi in exces poate sa se agraveze cu boli mai grave.
Este bine ca incerci sa te lasi, dar daca chiar vrei sa te lasi, incearca sa nu mai stai asa mult cu fumatori, mai ales cand fumeaza in fata ta "ca iti face pofta", si nu o sa te mai lasi nici o data asa. Macar faci sport. este bine, Bravo. Si ai reusit sa te ti totusi cateva saptamani (altii nu se pot abtine nici 1 ora). Felicitariwinking
Sper ca te-am ajutat cu ceva!

| marcous a răspuns (pentru ITHelper):

Daca o tigara iti scurteaza viata cu 7 minute, pai eu eram mort de mult pana acum.

| ITHelper a răspuns (pentru marcous):

laughing, da..asa e..erai mort rolling on the floor..nu stiu cum ai putut sa zici ceva fara sa te gandesti asa putin.winking

| marcous a răspuns (pentru ITHelper):

Pai eu am fumat mii de tigari (poate zeci de mii) inmulteste cu 7 minute si vezi cat mi-a mai ramas de trait (ca o sa-ti dea cu minus). Ce-ti zic eu e matematica pura, daca tu intelegi altceva e problema ta.

| ITHelper a răspuns (pentru marcous):

Nu asa functioneazalaughing..si NU CRED, asa ceva. aberezi.dar iti "taie" din batranete, adica mori mai repedewinking

| RoxanaCC a răspuns:

Pff in general daca te lasi de fumat nu trebuie sa mai pui gura pe tigare. Exista riscul sa te reapuci de fumat... Nu afecteaza foarte mult o tigare la luna sa zic.dar sa ai ambitia ca dupa ce termini tigarea sa nu iti cumperi pachetul a doua zi.