| Beyourself1245 a întrebat:

De ce mama naibii cand vorbesc cu cineva practic nu imi vin toate cuvintele in minte, iar cand singur stiu tot si ma simt cat de cat ok. De unde frica asta de oameni? De a comunica? Mentionez ca am fost asa mai de mult, de cand eram mic. De 2 ani am anxietate si oarecum inceput de depresie. Faza e ca de la un timp s-a agravat si am trecut urgent pe medicație. Am fost la un psiholog si de o saptamana si 3-4 zile iau Serlift. Ma simt ok de la el, dar parca mai am anumite temeri. Ma pot concentra mai bine, memorez mai bine, sunt ok. Dar cand o sa redevin un copil normal? Am 18 fara 3 luni. De fel stau mai mul in casa

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Ai o mica fobie sociala sau anxietate sociala, emotii etc

| Beyourself1245 explică (pentru AvalohAlyn):

Si se poate rezolva, sau? Maine ma duc din nou la psiholog cu mama.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Da, se pare ca stii si tu cauza, petrece mai mult timp afara!
M-am intalnit si eu cu depresia fara sa-mi dau seama, am rezolvat problema si cu un tratament, dar cel mai mult m-a ajutat o fata. Ideea e ca trebuie sa fii fericit, fa chestii care iti plac, nu iti face tot felul de scenarii in minte si nu te atasa prea mult de nimeni sau cel putin incearca sa nu ai asteptari prea mari de la altii, lasa-i sa te surprinda in mod placut sau nu.

| Dishka a răspuns:

Încearcă să nu te mai gândesti asa de mult, gândirea in profunzime afectează mai ales daca este vorba de ceva de care ne temem. Nu te mai izola atat si incearca sa iesi afara,sa iti petreci timpul afara,prin parc,prin oras,incearca sa înțelegi oamenii,incearca sa ii pătrunzi doar cu mintea si incearca sa vezi ca nu e totul asa de rau cum pare. Omul e om la fel ca si tine, trebuie sa fii de acord ca sunt si oameni buni, dar si oameni răi,însă nu putem schimba cu nimic asta,avem însă optiunea de a alege cu ce oameni vrem să ne petrecem timpul. Un psiholog nu as crede că e o solutie tocmai buna,adică este,pentru ca este cineva căruia sa ii spui problema ta,însă nu cred ca un psiholog iti poate rezolva problema,ci tu însuți. Si inainte de a cunoaște oamenii, de a putea socializa cu ei, cunoaste-te pe tine, pentru ca este esențial. Doar asa vei putea sa invingi aceasta frica. Iti doresc multa sanatate, si nu trebuie sa iei asta ca pe o disperare, trebuie doar sa ai mai multa incredere in tine si cu siguranta vei reusi.