| Anonimus12368j8 a întrebat:

Salut! Ieri am fost plecat la o pizzerie in sat si mi-am luat o băutură rece.Azi dimineata m-a luat o răceală....am starea aia de răceală cu vomă, aveti vreun remediu? Nu ma intereseaza de covid sunt doar racit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să vomiți primaoară dacă simți că î-ți vine greață!
Dacă nu, fă-ți niște gargară cu apă!
Pune într-un pahar apă și trei lingurițe de oțet, după care cu o altă linguriță adaugă una de bicarbonat!
În tot acest timp amesteci și bei repede, până nu se dizolvă!
Ai mai putea lua niște Ranitidină sau Triferment, ajută la digestie și din câte știu se eliberează fără rețetă!
Mănâncă ceva ușor, ceva fiert!
Un ou fiert, sau niște macaroane eventual, dar asta de abia după ce simți că te-au lăsat grețurile!
Mănâncă o supă bună, bea multe lichide (apă/ceai), și consumă fructe zemoase!
Merele și bananele sunt foarte bune și sănătoase!
Ca supliment ia vitaminele : C în special (vitamina minune), B și D!
Acum dacă simți că ești răcit tare poți să i-ei o aspirină!
(Merge și preventiv)

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil ai covid, fiindca nu-i timpul racelii acum, acum fiind plina pandemie cu covid.

Eu sunt socata cum de la voi in sat servesc copii de 14 ani cu alcool... aia ar trebui sa aiba suspendata licenta instantaneu, ca nu aveau voie sa-ti dea alcoolul la anisorii astia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti ai facut testul sau de ce esti asa sigur?
Contacteaza medicul de familie. Te ajuta el cu tratament.

| dinaprilie a răspuns:

Si toxinfectia alimentara poate da stari asemanatoare cu o raceala. vomita daca poti sa mai elimini din sursa si baga ceva de stomac ce sti ca iti face bine. ceai cald poate

| Anonimus12368j8 explică (pentru dinaprilie):

Nu zici rau azi noapte m-a luat o durere de burta infernală si cand mi-am facut nevoia m-a lăsat.

| dinaprilie a răspuns (pentru Anonimus12368j8):

Exista doua optiuni. Ori mainile tale murdare ori mancarea nasoala..gandeste/te cum a foat si vezi ce faci mai incolo.