| Andrei200300 a întrebat:

Salut.ieri am plecat din Romania spre Franța.am condus de la 2 amiază până la 4 dimineața, vreo 16 ore, încontinuu,și am permis de o lună și nu sunt obișnuit, și cred că am făcut o prostie, pentru că am băut 2 cola, și cam 3 cafele,in interval de vreo ora,și după ce m-am culcat, acum când m-am trezit, mă doare stomacul rau de tot și îmi vine să vomit, sa fie din cauza combinației? țin să menționez că nu beau cafea decât rar dar aseară am exagerat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca ti-ai cam depasit limitele, fiind incepator. Este de la oboseala. Ce ai facut tu, nu este un motiv de laudă, ci doar ceva inconstienta.

| Violleta2022 a răspuns:

Este oboseala dusa la extrem si cola cu cafele pe stomacul gol te-au pus pe chituci.
Bine ca nu ai facut accident! Esti total inconstient, sa sofezi singur atat drum, mai ales ca esti incepator.
Toate te-au dat peste cap. Stai in camera si dormi, odihneste-te 24 de ore, dar inainte mananca ceva usor, ca sa iti revii.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Faza e că aveam halucinații de la atata condus și de asta am băut, dar nu m au ajutat pentru că am oprit sa mă culc dar nu am putut, acum iar mai am de condus vreo 400 km, faza e că eu am ceva probleme și cu stomacul, și mai fac crize de hipocalcemie si nu am voie prostii de astea, bag ceva m-am învățat minte

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Nici macar un sofer cu multi ani de soferie nu face atat drum intr-o noapte.
ma si mir cum nu ai lesinat la volan sa ai accident!
Este recomandat sa faci pauza la fiecare 2 ore de sofat!
iar noatea sa dormi, nu-s-a sofezi.
Tu ai plecat la o ora imposibila, 2 ziua, cadn erai super obosit si ai sofat toata noaptea... nu stiu ce parinti ai, dar eu te-as fi incuiat in casa.
La drum lung se pleaca intotdeauna dimineata devreme, dupa o noapte de somn serios.
Cred ca ai facut si vreo criza de stomac...acum medicatie, odihna multa si mancat dietetic cateva zile.

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Și îmi poți recomanda sau explica? in ce sens dietetic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrei200300):

Dietetic inseamna: fiert, degresat, fara garsimi, fara prajeli, fara alcool, fara cola si cafele.
mananca supa de zarzavat, supa de legume cu pui, carne fiarta sau fripa usor pe gratar, acarne de curcan sau pest ori vita pe gril.
NU se manaca nimic prajit, cu grasime, tocatura, carnati, salamuri sau fast food.
Sanatate multa si recuperare usoara!

| Andrei200300 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult, apreciez

| Caro34 a răspuns:

Fa o pauza, mananca ceva usor, bea apa multa si relaxeaza-te! NU te pune sa conduci iarasi, ci ramai inca cateva ore sa te odihnesti. Daca esti in apropiere de o farmacie ia o aspirina tamponata; reduce riscul cheagurilor de sange care s-ar forma din cauza lipsei de miscare. Fa pauze dese si ia biscuiti simpli; te vor ajuta mult. Restul ti l-a scris "Violleta2022" detaliat! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Opreste-te si inspiră adânc aer curat.Fa miscare pe jos 5 minute sa porneasca tranzitul si mananca ceva uscat, de exemplu o bucatica de paine.