| Doku2002 a întrebat:

Salut.
Ieri seara când voiam sa dorm, îmi apăreau în fața ochilor niste scântei sau dungi albe care se derulau rapid, cu ochii deschisi și închiși. Mai ales când eram la o lumină și făceam după întuneric în camera. După acele scântei ochii mi s-au uscat, am zis sa mă liniștesc și să dorm. Dimineața asta nu mai vad scânteile, dar ochii sunt in continuare puțin uscați, și câmpul vizual nu mi se pare că seamănă că înainte, țin să precizez nu e o diferență mare, doar puțin e schimbat. Problema este că am stat până târziu mai multe nopți cu laptopul/telefonul cu luminozitatea c-am 75%. Am 16 ani și sunt perfect sănătos. Niste păreri?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Nu mai sta in fata unui ecran luminat (mai ales puternic luminat) pe intuneric inainte de culcare, e si normal sa iti apara asa ceva

daca nu ma crezi (cum imi permit eu sa iti insult iubirea vietii - telefonul) atunci stai 40-50 de secunde cu privirea direct la un bec din camera si apoi fa intuneric, este exact acelasi lucru, o sa vezi la pete albe tot intr-o veselie, cu ochii inchisi sau deschisi, totuna pe intuneric

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Perfect sanatos nu e nimeni.
Problema cu ochii este de la laptop.
Evita sa mai stai mult in fata ecranului.
Sau mai ia cate o pauza de 15-20 minute.

| anonimg a răspuns:

Pune luminozitatea pe automat, si mai ingalbeneste lumina de la telefon ca este prea alba. Si in autobuz mai vad pe cate unii cu luminozitatea la maxim -deci mai mult decat este normal/suficient.
Lumina alba(adica rece) face rau, indiferent ca este de la telefoane, becuri, led-uri, sau neoane. Lumina galbena/galbuie (adica calda) este cu mult mai buna. Eu si monitorul l-am setat sa fie cat mai intunecat -atat cat sa nu ma doara ochii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ochii au o lentila care daca se usuca se zbarceste. Du-te la medic sa-ti dea picaturi, eu am patit similar doar ca aveam niste urme mari albe ramase ca si cand m-as fi uitat in soare.

| Doku2002 explică (pentru anonim_4396):

Picaturile Kyabak 0.15% sunt bune?

| iAMVi a răspuns:

Cum puteți frate să stați cu luminozitatea telefonului seara la 75%?
Eu îl țin pe la 35% și cu modul citire activat și tot mă mai dor ochii.

| Bomboana34 a răspuns:

Nu sunt sigur ca este asta. dar.
Te poate afecta telefonul foarte mult cand stai seara pe el. Asta am patit si eu. Cand am mers in tabara cu scoala o saptamana stateam cu capul in telefon pana la 4 noaptea cu colegii. Si dupa tabara vedeam niste puncte - linii nu stiu cum si aveam ochii uscati. Mai bine incearca sa eviti sa stai pe telefon seara, afecteaza mult.

| Doku2002 explică (pentru Bomboana34):

Așa am pățit și eu că tine. Cât a durat faza?